Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فیلیپین با وجود مخالفت‌های پیشین پیمان مهم نظامی با آمریکا را ادامه می‌دهد

وزرای دفاع آمریکا و فیلیپین
وزرای دفاع آمریکا و فیلیپین Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلیپین پس از آنکه «رودریگو دوترته»، رئیس جمهور این کشور از تصمیم سال گذشته خود برای لغو پیمان نظامی با واشنگتن صرف نظر کرد، رزمایش‌های نظامی مشترکش را با آمریکا ادامه خواهد داد

آگهی

فیلیپین پس از آنکه «رودریگو دوترته»، رئیس جمهور این کشور از تصمیم سال گذشته خود برای لغو پیمان نظامی با واشنگتن صرف نظر کرد، رزمایش نظامی مشترک خود را با آمریکا ادامه خواهد داد.

تصمیم آقای دوترته امروز جمعه توسط «دِلفین لورنزنا»، وزیر دفاع فیلیپین در یک کنفرانس خبری با همتای آمریکایی اش، «لوید آستین» که به این کشور سفر کرده است، اعلام شد.

آقای آستین پس از دیدار یک ساعته با همتای فیلیپینی اش از آقای دوترته برای اتخاذ این تصمیم که «اتحاد ۷۰ ساله» دو کشور را تقویت می‌کند، تشکر کرد.

بر اساس «توافق حضور موقت نیروها» (VFA) که میان واشنگتن و مانیا امضا شده است، حضور چرخشی هزاران نظامی آمریکا در فیلیپین برای انجام رزمایش و تمرینات نظامی فراهم می‌شود.

آقای آستین از توافق میان آمریکا و فیلیپین به عنوان فرصتی یاد کرد که به امنیت، رفاه و ثبات منطقه کمک می‌کند. وزیر دفاع آمریکا در ادامه گفت که اجرای «توافق حضور موقت نیروها» به دو کشور کمک می‌کند در کنار برنامه‌ریزی‌های طولانی‌مدت به اهدافشان برسند.

صاحب نظران سیاسی بر این نظرند که لغو پیمان نظامی میان فیلیپین و آمریکا به منافع واشنگتن در آسیا ضربه می‌زند، زیرا آمریکا با چین در زمینه‌های زیادی از جمله تجارت و حقوق بشر اختلاف دارد. از نظر این گروه از تحلیلگران، آمریکا با حضور نظامی اش در منطقه از آن به عنوان اهرمی برای ایجاد توازن با چین استفاده می‌کند.

رئیس جمهور فیلیپین فوریه ۲۰۲۰ به دولت آمریكا اطلاع داد كه کشورش تصمیم دارد توافقنامه سال ۱۹۹۸ را لغو کند. این توافقنامه به نیروهای نظامی آمریكا اجازه می‌داد با نیروهای نظامی فیلیپین رزمایش مشترک برگزار کنند. همچنین شرایط اقامت موقت نظامیان آمریکا در فیلیپین در این توافقنامه مشخص شده بود.

لغو این توافقنامه پس از ۱۸۰ روز لازم الاجرا بود اما رئیس جمهور فیلیپین بارها اجرای تصمیمش برای لغو آن را به تأخیر انداخته بود. بنابراین نظامیان آمریکا و فیلیپین در حالی که این توافقنامه حالت تعلیقی داشت برنامه‌های مشترک نظامی اشان را پیش بردند اما سال گذشته این رزمایش ها به دلیل شیوع کرونا لغو شدند.

نیروهای نظامی آمریکا و فیلیپین هر ساله حدود ۳۰۰ فعالیت مشترک نظامی انجام می‌دهند. پکن از انجام این رزمایش‌ها در مناطق مورد اختلاف با فیلیپین انتقاد کرده است.

یک مقام نظامی فیلیپین به آسوشیتدپرس گفت که آمریکا با وجود تهدیدهای رئیس جمهوری فیلیپین برای لغو «توافق حضور موقت نیروها» همچنان به دادن اطلاعات از فعالیت‌های پکن در دریای جنوبی چین ادامه داده است. آمریکا به فیلیپین کمک کرده است تا از تجاوزات آگاه شود و اعتراض دیپلماتیک انجام دهد.

رئیس جمهور فیلیپین در ماه دسامبر ۲۰۲۰ هشدار داده بود که اگر آمریکا حداقل ۲۰ میلیون دز واکسن کرونا به کشورش ندهد، توافق حضور موقت نیروها را لغو خواهد کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، فیلیپین حداقل ۳.۲ میلیون دز واکسن از طریق برنامه جهانی تقسیم واکسن، «کوواکس» از آمریکا دریافت کرده است.

البته جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پیشتر گفته بود که واكسن های آمریكا برای نجات جان مردم فقیر اهدا می‌شود و این کشور «تحت فشار قراردادها» تصمیم نمی‌گیرد.

در هر حال وزیر دفاع فیلیپین گفت که از دلیل صرف نظر کردن آقای دوترته برای لغو پیمان نظامی با واشنگتن اطلاع ندارد اما این تصمیم پس از دیدار وزیر دفاع آمریکا با رئیس جمهور فیلیپین اتخاذ شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از اعتراضات مردم فیلیپین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

ایالات متحده آمریکا ۳۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی به فیلیپین تحویل داد

بحران گروگانگیری در فیلیپین با آزادی گروگان‌ها پایان یافت