سعید مولایی با پرچم مغولستان به مدال نقره المپیک رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سعید مولایی در مسابقات المپیک ۲۰۲۰
سعید مولایی در مسابقات المپیک ۲۰۲۰   -  Copyright  AP Photo

سعید مولایی، جودوکار ایرانی که با پرچم مغولستان در بازی‌های المپیک حاضر شده توانست به مدال نقره در رشته جودو دست یابد.

مولایی در دیدار پایانی در مصافی بسیار نزدیک و نفسگیر در وقت‌های طلایی در مقابل حریف قدرتمند ژاپنی خود با نتیجه‌ای نزدیک شکست خورد.

این جودوکار پر افتخار که پیشتر مدال‌های جهانی رنگارنگی در کارنامه خود به ثبت رسانده، در ماه اوت ۲۰۱۹ در مسابقات جودوی قهرمانی جهان در توکیو عمدا در مرحله نیمه‌نهایی به حریف بلژیکی خود باخت تا بنا بر رسم همیشگی ورزش در جمهوری اسلامی، در دیدار نهایی با حریفی از اسرائيل رو به رو نشود.

بعد از آن شکست عامدانه، سعید ملایی دیگر از زیر پرچم ایران خارج شد و در مسابقات جهانی به نمایندگی از مغولستان شرکت کرد. این جودوکار که در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم فعالیت دارد، این فاصله در چندین تورنمنت معتبر جهانی حضور پیدا کرد که نتوانست به توفیقی دست یابد.

با این حال مولایی مسابقات خود در المپیک توکیو را با قدرت آغاز کرد. او ابتدا حریفی از آذربایجان را شکست داد و به مرحله یک‌چهارم نهایی رسید. او در این مرحله هم توانست با نمایشی قاطع و با نتیجه ۱۰-۱ حریف خود از گرجستان را پیش رو بردارد و به جمع ۴ جودوکار برتر المپیک راه یابد.

این ورزشکار پیشین تیم ایران، در مرحله نیمه‌نهایی هم به درخشش خود ادامه داد و در حالی که تا یک دقیقه مانده به پایان مسابقه با ۱ امتیاز برتری از رقیب خود پیش بود، موفق شد با ضربه فنی (امتیاز ایپون) رقیب اتریشی خود را شکست داده و به فینال وزن منهای ۸۱ کیلوگرم جودوی المپیک راه یابد.

مولایی در دیدار پایانی با حریفی از ژاپن رو به رو شد. جودوکار ژاپنی پیشتر توانسته بود رقیب قدرتمند بلژیکی خود را از پیش رو بردارد.

مولایی در این رقابت کار خود را هجومی آغاز کرد و حتی داوران به رقیب او یک اخطار هم دادند. در ادامه با افزایش حملات مولایی و دفاع‌های حریف ژاپنی، داوران می‌توانستند اخطار دوم را هم به جودوکار ژاپنی بدهند.

با پایان وقت‌های قانونی مسابقه، بدون اینکه طرفین امتیازی کسب کنند، بازی به وقت‌های طلایی کشیده شد و در این دور، حریف ژاپنی مولایی توانست، از یک لحظه غفلت رقیب خود استفاده کند و با اجرای یک فن، پیروز مسابقه شود. مولایی بعد از پایان مسابقه، در حالی که به دلیل از دست دادن مدال طلا ناراحت بود، به رقیب خود تبریک گفت و دست او را بالا برد.

بعد از مشخص شدن باخت مصلحتی مولایی به جودوکار بلژیکی به دلیل عدم رویارویی با ورزشکاری از اسرائیل، در مسابقات ۲۰۱۹، فدراسیون جهانی جودو، حضور ایران را در مسابقات بین‌المللی این رشته ورزشی تعلیق کرد.

بعد از آنکه دادگاه عالی ورزش طی حکمی اعلام کرد که این تعلیق نمی‌تواند نامحدود باشد، در آوریل ۲۰۲۱، فدراسیون جهانی جودو حکم تازه‌ای درباره ایران اعلام کرد. طبق این حکم فدراسیون جهانی جودوی ایران به مدت ۴ سال از حضور در تمام رقابت‌های ورزشی این رشته محروم شد. به این ترتیب ورزشکاران ایرانی این رشته تا سال ۲۰۲۳ اجازه حضور در هیچ رقابت بین‌المللی را نخواهند داشت.

سعید مولایی هم تصمیم گرفت با پرچم مغولستان در رقابت‌های جهانی حضور یابد. مغولستان پیش از این تنها ۲ مدال برنز در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ کسب کرده بود. با مدال نقره مولایی با یک نقره و ۲ برنز به رده سی و سوم جدول مدالی رقابت‌ها صعود کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید