مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت: باز هم گونه‌های جدید ویروس کرونا ظهور خواهد کرد

مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت: باز هم گونه‌های جدید ویروس کرونا ظهور خواهد کرد
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هانس کلوگه، مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت در گفتگو با یورونیوز گفت که در برابر ویروس کرونا تا وقتی که همه ایمن نشده باشند هیچ کس ایمن نخواهد بود.

میلیون ها نفر در اروپا و سراسر جهان با پیامدهای بیماری «کووید ۱۹» دست و پنجه نرم می کنند. بیش از چهار میلیون نفر جان خود را از دست داده اند، بسیاری از کسب و کارها تعطیل شده اند و سلامت روانی افراد نیز آسیب زیادی دیده است. این مساله موضوع اجلاسی بود که از سوی سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت یونان در آتن برگزار شد.

برای بحث بر سر این موضوع و همه گیری ویروس کرونا با هانس کلوگه، مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت گفتگو کردیم.

یورونیوز: دکتر کلوگه از اینکه در یورونیوز با ما همراه هستید سپاسگزارم. اجازه بدهید با تحقیق هیات بین المللی در چین درباره منشاء ویروس آغاز کنیم. از یک طرف اخیرا مدیرکل سازمان گفت که برای رد فرضیه خروج ویروس از آزمایشگاه کمی زود است و از طرف دیگر چین طرح سازمان جهانی بهداشت برای مرحله دوم تحقیقات را رد کرده است. آیا شما هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه ویروس منشاء آزمایشگاهی دارد در دست دارید؟ و دیگر اینکه از حالا به بعد چه خواهید کرد؟

هانس کلوگه: «فکر می کنم که این سوال باید از دکتر تدروس ادهانوم در ژنو پرسیده شود زیرا من مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت هستم که ۵۳ کشور عضو از اروپا را در بر می گیرد و چین در میان این کشورها نیست. من از جزئیات ماموریت اطلاع ندارم و همان اطلاعاتی را دارم که شما از مدیرکل سازمان شنیده اید. بر این اساس همه گزینه ها روی میز است و باید بررسی شود. اما باید به خاطر داشته باشید که وقتی ما درباره منشاء ویروس های مرس یا سارس تحقیق می کردیم تشخیص ارتباط بین ویروس و حیوانی که واسطه انتقال آن بود بین یک تا دو سال و نیم طول کشید. در نتیجه طبیعی است که چنین تحقیقی کمی زمانبر باشد.»

یورونیوز: به عنوان یک مقام رسمی سازمان جهانی بهداشت فکر می کنید دشوار خواهد بود؟

هانس کلوگه: «خوب صادقانه فکر می کنم که این سوال باید از دکتر تدروس در ژنو پرسیده شود زیرا من مسئول ۵۳ کشور اروپایی عضو سازمان هستم. چین در میان این کشورها نیست. در نتیجه معتقدم منصفانه نخواهد بود که من در این مورد اظهارنظری بکنم در حالی که با چین ارتباطی ندارم. در جریان هستید که دکتر تدروس از کارشناسان خواسته است گروهی کارشناسی برای انجام دومین مرحله تحقیقات تشکیل دهند. به نظرم باید فرصت بیشتری را برای پیشرفت این تحقیقات در نظر بگیریم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یورونیوز: اجازه بدهید به موضوعی بپردازیم که به نظر می رسد راه خروج از بحران همه گیری باشد. آیا آمار واکسیناسیون در اروپا رضایت بخش است؟

هانس کلوگه: «راه خروج از همه گیری به نظرم سه گانه است. من از آن به عنوان رویکرد ممتاز یاد می کنم. جنبه اول آن به گونه های ویروس بر می گردد و در مورد اخیر آن ما باید از نزدیک گونه های جدید مانند دلتا را که به واکسن نزده ها حمله می کند زیر نظر داشته باشیم. جنبه دوم به مصون سازی بر می گردد و باید سطح آن را بالا ببریم. در نتیجه پاسخ سوال شما این است که خیر هنوز کافی نیست. در اروپا ۲۶ درصد به مصونیت رسیده اند. جنبه سوم به مردم بر می گردد. باید بیشتر اطلاع رسانی کنیم و آنها را به واکسیناسیون تشویق کنیم و در عین حال بخواهیم که تدابیر بهداشت عمومی را رعایت کنند؛ از جمله استفاده از ماسک هنگامی که فاصله گذاری یک متر و نیمی امکانپذیر نیست.»

یورونیوز: نظر شما درباره واکسیناسیون اجباری چیست؟ بحث زیادی در اروپا در این مورد به راه افتاده است.

هانس کلوگه: «این بحثی بسیار جنجالی است. سازمان جهانی بهداشت هر تدبیری برای افزایش سطح واکسیناسیون را تا وقتی که از نظر قانونی و اجتماعی پذیرفتنی است تشویق می کند اما نباید گام اول باشد زیرا باید اول درک کنیم که در ذهن مردم چه می گذرد و برداشتشان چیست. پس از آن باید با افراد مردد در زمینه واکسیناسیون در تماس باشیم. تجربه های زیادی با خدمات بینش رفتاری برای قانع کردن مردم به دست آورده ایم. می توان از افراد بانفوذ استفاده کرد، بررسی کنیم که چه کسانی تردید دارند و به این فکر کنیم چه کسانی از راه گفتگو می توانند بر این افراد تاثیر بگذارند.»

یورونیوز: در سایر بخش های جهان مانند آفریقا و آسیا چه می گذرد؟ آیا کشورهایی هستند که به دلیل عدم توانایی مالی به واکسن دسترسی نداشته باشند؟

هانس کلوگه: «کاملا! شاهد نابرابری زیادی در این زمینه حتی در منطقه اروپا هستیم. در ده کشور اروپایی کمتر از ۱۰ درصد جمعیت واکسینه شده اند. حرف شما درست است، اگر به برخی کشورهای آفریقایی بنگریم در می یابید که همبستگی تنها راه نجات است. هیچ کس ایمن نخواهد تا وقتی که همه ایمن باشند زیرا گونه تهاجمی ویروس به نام دلتا از مرزها عبور می کند. البته من شاهد همبستگی زیادی هستم از جمله از طرف یونان که واکسن هایی را به دیگر کشورها اهداء می کند.»

یورونیوز: چه قدر نگران گونه های جدید ویروس هستید؟ آیا فکر می کنید ممکن است گونه های جدید، واگیردارتر و خطرناک تر ظهور کند؟

هانس کلوگه: «مطمئنا گونه های جدید ظهور خواهد کرد. صدها و صدها گونه وجود دارد و ما از ابتدا این وضع را زیر نظر داشتیم. اما اغلب این گونه ها چندان مضر نیستند. گونه های دلتا و دلتا پلاس را باید از نزدیک زیر نظر داشته باشیم. اما راه حل چیست؟ هر چه انتقال بیشتر باشد گونه ها هم بیشتر می شود. به عبارت دیگر باید سطح واکسیناسیون را بالا ببریم.»

یورونیوز: خوب به دلیل حضور شما در آتن بپردازیم که برگزاری اجلاس سلامت روانی است. نتیجه تحقیق درباره تاثیر همه گیری بر سلامت روان در اروپا را ارائه کردید. نکات اصلی آن چه بود؟

هانس کلوگه: «نکته کلیدی این است که سلامت روان پیش از همه گیری هم چالش برانگیز بود. از هر شش نفر در دوران عدم شیوع کرونا یک نفر اختلالات مرتبط با سلامت روان داشت. یافته اصلی تحقیق جدید این است که هر کدام از ما اکنون آسیب پذیر است. حتی اگر فردی در مقطعی از نظر روحی قوی است اما می تواند به اختلال روانی به ویژه اضطراب و افسردگی دچار شود. این همان کاری است که اجلاس انجام می دهد. بسیار قدردان یونان و نخست وزیر و وزیر بهداشت کیکیلیاس هستم که موضوع سلامت روان را در مرکز توجه قرار دادند. سلامت روان باید پایه و اساس جوامع ما و روش زندگی مان باشد. سلامت روان به همه مرتبط است.»

یورونیوز: ممکن است بیشتر در مورد یافته های این تحقیق توضیح دهید؟

هانس کلوگه: «قبل از هر چیز باید بر روی افرادی که در گروه های پرخطر طبقه بندی می شوند تمرکز کنیم. به عنوان مثال کودکان و نوجوانان زیرا آنها به دنبال تعطیلی مدارس آسیب زیادی دیدند. مدارس تنها محل آموزش نیستند بلکه نوعی حفاظ اجتماعی ایجاد می کنند. مثلا محافظت در برابر خشونت خانوادگی که اولویت مهمی در نظر گرفته نمی شود! نتیجه تحقیق همچنین نشان داد که باید به کارکنان بخش بهداشتی و اجتماعی توجه بیشتری نشان بدهیم. مایلم مراتب قدردانی خودم را نسبت به همه کارکنان بخش بهداشت و درمان یونان و اروپا ابراز کنم. آنها قهرمانان همه گیری بودند و همچنان هم هستند.»

یورونیوز: شما گفتید که یافتن مسیری جدید برای ارتقای سلامت روان و توجه به آن باید هدف ما باشد. آیا فکر می کنید که همزمان با محدودیت های همه گیری امکان آن وجود دارد؟

هانس کلوگه: «کاملا! گزینه دیگری نداریم. دوره های فوق العاده راه حل های فوق العاده می طلبند. امیدواریم که طرح اقدام عملی اروپا ماه سپتامبر در نهاد اجرایی بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت تصویب شود.»

یورونیوز: دکتر کلوگه از شما سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در هفته گذشته بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در جهان را ثبت کرد

روزی چند عدد تخم‌‌مرغ می‌توان خورد؟ متخصصان تغذیه پاسخ می‌دهند

چگونه انگیزه بیشتری برای دویدن داشته باشیم؟