Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

المپیک توکیو؛ جوان‌ترین ورزشکار حذف شد و جوان‌ترین مدال‌آور آمد

نوجوان ۱۲ ساله سوری با پذیرش شکست در مقابل حریف ۳۹ ساله اتریشی از مسابقات المپیک کنار رفت
نوجوان ۱۲ ساله سوری با پذیرش شکست در مقابل حریف ۳۹ ساله اتریشی از مسابقات المپیک کنار رفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این پینگ‌پنگ باز ۱۲ ساله سوری، در مقابل حریفی قدرتمند از اتریش قرار گرفت و با با پذیرش شکست در ۴ گیم متوالی از مسابقات کنار رفت.

آگهی

جوان‌ترین ورزشکار حاضر در المپیک توکیو می‌گوید راه‌یابی به این مسابقات برای او یک موفقیت بزرگ به شمار می‌رود.

هند ظاظای سوری که تنها ۱۲ سال دارد در رشته تنیس روی میز در مسابقات المپیک توکیو حضور داشت. این دختر نوجوان که پرچمدار کشورش در این مسابقات هم بود در نخستین مسابقه خود در مقابل حریفی از کشور اتریش حاضر شد و با پذیرش شکست از این مسابقات کنار رفت.

لیو جیا ۳۹ ساله اتریشی که موفق به شکست ظاظای شد، ۵ سال پیش از تولد این نوجوان سوری، توانسته بود در اروپا قهرمان مسابقات پینگ پنگ شود.

جوان‌ترین ورزشکار حاضر در این مسابقات با اینکه نتوانست به موفقیت دست یابد، اما صرف راه یافتن به المپیک را برای خود یک دست‌آورد می‌داند.

این دختر سوری در خصوص مشکلاتی که با آن رو به رو بوده می‌گوید: «من در شرایط بسیار دشواری در سوریه پینگ پنگ یاد گرفتم و تمرین کردم. ما در سوریه میزهایی به این کیفیت نداشتیم و از کمبود امکانات رنج می‌بریم. در عین حال ما می‌خواهیم نشان دهیم که می‌توانیم کاری انجام دهیم و حتی اگر در میانه جنگ باشیم می‌توانیم از موانع عبور کنیم.»

ظاظا در گفتگو با پایگاه خبری رسمی المپیک ۲۰۲۰ توکیو در خصوص انتظارات از او گفت: «از من خواسته نشده بود که حتما برنده شوم، از من خواسته بودند که فقط خوب بازی کنم.» او همچنین در خصوص عملکردش گفت: «البته که دوست داشتم چندین بازی در این مسابقات باقی می‌ماندم و می‌توانستم بیشتر پیشرفت کنم، اما فکر می‌کنم گرفتن ۹ - ۱۰ امتیاز از حریفی که ۳۹ سال دارد برای یک دختر ۱۲ ساله یک موفقیت است.»

لیو جیای اتریشی کار دشواری برای پیروزی بر رقیب نوجوان خود نداشت و تنها در ۲۴ دقیقه توانست این دختر سوری را در ۴ گیم متوالی شکست دهد.

ظاظا که در شهر «حماه» در سوریه به دنیا آمده از همان ابتدا با بحران و جنگ داخلی در شهر محل زندگی خود رو به رو بوده است اما خانواده‌اش از سن ۵ سالگی او را به سمت ورزش سوق داده‌اند. او در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده که بیشتر تمرینانش را در دمشق انجام می‌داده اما با این حال از کمبود امکانات برای تمرین کردن رنج می‌برده است. ظاظا در خصوص تجربیات خود می‌گوید: «من در ۵ سال گذشته با تجربیات مختلفی رو به رو بوده‌ام. جنگ در تمام نقاط کشورم دیده می‌شد و من برای آماده سازی با دشواری‌های بسیاری مواجه شدم. یک‌بار هم المپیک به تعویق افتاد اما من باید به مبارزه و تلاش خود ادامه می‌دادم. پیام من برای تمام کسانی که رویایی در سر دارند این است که بدون توجه به مشکلات، برای این آرزوها بجنگند و سخت تلاش کنند.»

این ورزشکار جوان به عنوان پرچمدار کشورش در مسابقات المپیک توکیو نیز انتخاب شده بود. با این حال هنوز عنوان جوان‌ترین ورزشکار حاضر در مسابقات المپیک به بنائریس ۱۱ ساله رومانیایی تعلق دارد که در مسابقات المپیک زمستانی سال ۱۹۶۸ در رشته اسکیت در این رقابت‌ها حاضر شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جوان‌ترین مدال‌آور

در همین حال بازی‌های المپیک توکیو، جوان‌ترین مدال‌آور خود را هم شناخت. روز دوشنبه ۲۶ ژوئيه مومیجی نیشیا از ژاپن در رشته اسکیت خیابانی با درخشش خود توانست به مدال طلای این رقابت‌ها دست یابد. این دختر نوجوان که تنها ۱۳ سال دارد در پایان مسابقات امروز با کسب ۱۵.۲۶ امتیاز بالاتر از رقیب برزیلی خود قرار گرفت و به مدال طلا رسید. فونا ناکایاما، دیگر اسکیت باز ژاپنی هم توانست در جایگاه سوم قرار گیرد.

نیشا که در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ توانسته بود به مدال نقره دست یابد در روز ۳۰ اوت تولد ۱۴ سالگی خود را جشن خواهد گرفت. با این حال او جوان‌ترین قهرمان تاریخ المپیک نیست. چرا که در سال ۱۹۳۶، مارجوری گسترینگ آمریکایی موفق شد در رشته غواصی در حالی به مدال طلای المپیک دست یابد که تنها ۱۳ سال و ۲۶۷ روز سن داشت.

اسکیت بورد، از رشته‌های جدیدی است که در این دوره و به منظور توجه جوانان به این بازی‌ها، در مسابقات المپیک قرار داده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین روز بازی‌های المپیک توکیو: بریتانیایی‌ها طلاها را درو کردند

اسکیت‌بازی که در ۱۴ سالگی جوانترین ورزشکار آلمان در المپیک است

هزاران شلیک در روز؛ وضعیت زرادخانه حزب‌الله لبنان چگونه است؟