شرکت ایلان ماسک برنده مناقصه ناسا برای اکتشاف قمر یخ‌زده مشتری شد

ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت «اسپیس ایکس»
ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت «اسپیس ایکس» Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماموریت «اروپا کلیپر» برای اعزام فضاپیما به دور قمر اروپا قرار است ماه اکتبر سال ۲۰۲۴ آغاز شود. برای انجام این ماموریت فضایی از پرتابگر فالکن سنگین ساخت شرکت «اسپیس ایکس» استفاده خواهد شد.

اداره کل ملی هوانوردی و فضا در آمریکا (ناسا) اعلام کرد که شرکت «اسپیس ایکس» برنده مناقصه ماموریت اکتشافی به یکی از قمرهای سیاره مشتری شده است.

آگهی

پیروزی در مناقصه ماموریت سفر به اروپا (Europa)، قمر یخ زده سیاره مشتری برای ایلان ماسک،‌ بنیانگذار «اسپیس ایکس» اهمیت زیادی داشت. مبلغ قرارداد ماموریت سفر به یکی از چهار قمر گالیله ای سیاره مشتری ۱۷۸ میلیون دلار ذکر شده است. گالیلئو گالیله، اخترشناس ایتالیایی در اوایل قرن هفدهم میلادی توانست اروپا و سه قمر بزرگ دیگر مشتری را شناسایی کند.

ماموریت «اروپا کلیپر» (Europa Clipper) برای اعزام فضاپیما به دور قمر اروپا قرار است ماه اکتبر سال ۲۰۲۴ (مهر/آبان ۱۴۰۳) آغاز شود. برای انجام این ماموریت فضایی قرار است از پرتابگر فالکن سنگین ساخت شرکت «اسپیس ایکس» استفاده شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش از این برای انجام این ماموریت قرار بود از پرتابگر «سامانه پرتاب فضایی» متعلق به ناسا استفاده شود اما تاخیر در ساخت آن و همچنین افزایش هزینه ها باعث شد تا ناسا به دنبال گزینه جایگزین باشد.

فضاپیمایی که پرتابگر فالکن سنگین به فضا خواهد برد قرار است بین ۴۰ تا ۵۰ بار از نزدیک به دور قمر اروپا بچرخد. دانشمندان ناسا امیدوارند تا به این ترتیب بتوانند به این پرسش که آیا شرایط قمر اروپا برای حیات مناسب است یا خیر، پاسخ دهند. قمر اروپا هرچند کوچکترین قمر در بین چهار قمر گالیله ای است اما در عین حال ششمین قمر بزرگ در منظومه شمسی محسوب می شود.

از پرتابگر فالکن سنگین پس از اولین پرتاب در سال ۲۰۱۸ تاکنون در ماموریت های تجاری و دولتی استفاده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جستجوی حیات فرازمینی؛ گاز دی‌اکسید کربن در قمر یخی مشتری از اقیانوسی پنهان نشأت می‌گیرد

انتشار تصویر خیره‌کننده ناسا از دهانه مرموز «شکلتون» بر روی سطح کره ماه

ثبت تصویر نادر از فوران دوقطبی یک ستاره جوان توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب