ونیز ایتالیا و دیواره بزرگ مرجانی استرالیا در فهرست میراث جهانی در معرض خطر یونسکو قرار نمی‌گیرند

کشتی بزرگ تفریحی در ونیز
کشتی بزرگ تفریحی در ونیز Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایتالیا با جلوگیری از ورود کشتی‌های بزرگ تفریحی به ونیز، این شهر را از قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی در معرض خطر یونسکو نجات داد.

آگهی

ایتالیا با جلوگیری از ورود کشتی‌های بزرگ تفریحی به ساحل ونیز، این شهر را از قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی در معرض خطر یونسکو نجات داد.

تصمیم ایتالیا در اوایل ماه جاری برای ممانعت از حضور کشتی‌های بزرگ تفریحی در تالاب ونیز، عامل اصلی تصمیم‌ یونسکو بوده است.

یونسکو پیشتر هشدار داده بود درصورتی که مقصد کشتی‌های تفریحی تغییر نکند، ونیز را در فهرست میراث جهانی در خطر قرار می‌دهد.

اما وضعیت این شهر همچنان برای سازمان ملل متحد نگران کننده است. از همین رو از ایتالیا خواسته شده است تا دسامبر سال آینده اطلاعاتی را در مورد نحوه‌ محافظت از ونیز در برابر گردشگری بیش از حد ظرفیت آن ارائه دهد.

داریو فرانچینی، وزیر فرهنگ ایتالیا در بیانیه ای با استقبال از تصمیم روز پنج‌شنبه این نهاد بین‌المللی، گفت: «اکنون توجه جهانی به ونیز باید همچنان والا بماند و این وظیفه‌ همگان است که برای حفاظت از آن تلاش کرده و مسیر توسعه‌‌ای پایدار را برای واقعیت منحصر به فردش بیابند.»

با وجود این گروه‌های غیردولتی ناظر بر امور این شهر توریستی اعلام کردند که ممنوعیت ورود کشتی‌های بزرگ تفریحی تنها یکی از چندین موضوع تهدید کننده‌ ونیز را که شامل گردشگری بیش از حد و مدیریت منابع فرهنگی و طبیعی و کنترل توسعه‌ شهری است، در بر می‌گیرد.

این گروه‌ها همچنین اعلام کردند كه تصمیم موقت برای لنگر انداختن كشتی‌های دریایی در بندر صنعتی «مارگرا» همچنان ونیز را تهدید می کند.

آنان از اینکه هنوز هیچ برنامه‌ طولانی مدتی برای مدیریت كشتی‌ها و گردشگری در شهر ونیز صورت نگرفته است، انتقاد کردند.

استفان دومپکه، رئیس سازمان دیده‌بان میراث جهانی به کمیته‌ یونسکو گفت: «مسائلی که مدام وضعیت حفاظت از ونیز و تالاب آن را متزلزل و گرفتار کرده همیشه با پیچیدگی و ناکارآمدی حاکمیتی مرتبط بوده است».

حجم گردشگری به ونیز در سال ۲۰۱۹ با حدود ۲۵ میلیون بازدیدکننده‌ به اوج خود رسید. این در حالی است که سالانه حدود هزار ونیزی از این شهر ۵۰ هزار نفری مهاجرت می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌زمان استرالیا امروز جمعه با گفتگوهایی که با کمیته میراث فرهنگی یونسکو داشت مانع ثبت دیواره بزرگ مرجانی در فهرست میراث جهانی در خطر یونسکو شد.

این اتفاق در حالی رخ داده است که گروه‌های علمی و حامیان محیط زیست نگرانی‌های خود را از تخریب این منطقه یگانه محیط زیستی اعلام کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قایق‌های ونیز زمین‌گیر شدند

ونیز با پیش‌بینی غلط و فعال نشدن سامانه ممانعت از آبگرفتگی بار دیگر زیر آب رفت

سیل‌بند جدید شهر ونیز کارگر افتاد؛ شهر تاریخی ایتالیا امسال زیر آب نرفت