اجلاس فوق‌العاده اَپِک؛ ۲۱ رهبر جهان متعهد به تلاش بیشتر برای تولید و توزیع واکسن کرونا شدند

نشست مجازی سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه
نشست مجازی سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری چین در این نشست گفت: «پکن تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون دُز واکسن در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار داده است.» ایالات متحده نیز در این جلسه به اهدای بیش از ۵۰۰ میلیون دُز واکسن «ایمن و موثر» به کشورهای جهان اشاره کرد.

آگهی

رهبران منطقه آسیا و اقیانوسیه روز جمعه ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) در جریان یک جلسه فوق‌العاده برای تهیه برنامه اقدام در مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا، قول دادند که تلاش‌ها خود را برای تولید و توزیع واکسن کووید-۱۹ بیشتر کنند.

این مباحث، سران ۲۱ کشور سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ همتای چینی او را گرد هم آورد.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند که به‌طور اضطراری این جلسه مجازی را ترتیب داد، گفت: «برای نخستین بار در تاریخ اَپِک، رهبران در یک نشست فوق‌العاده اختصاص داده شده به کووید-۱۹ و این که چگونه منطقه ما می‌تواند از بدترین بحران بهداشتی و اقتصادی که به یاد داریم رها شود، گرد آماده‌اند.»

برای رهبران کشورها، قبل از هر چیزی اطمینان از دسترسی گسترده به واکسن در سراسر جهان و کار مشترک برای رساندن آن‌ها به همه افراد در اسرع وقت قرار دارد
جاسیندا آردرن
نخست وزیر نیوزیلند

وی افزود: «برای رهبران کشورها، قبل از هر چیزی اطمینان از دسترسی گسترده به واکسن در سراسر جهان و کار مشترک برای رساندن آن‌ها به همه افراد در اسرع وقت قرار دارد.»

برخی از کشورهای منطقه با شیوع غیر قابل مهار گونه دلتای ویروس کرونا مخصوصا در اندونزی، تایلند و یا روسیه به شدت آسیب دیده‌اند. از سوی دیگر استرالیا نیز با قرنطینه ملبورن و سیدنی در تلاش است که شیوع دوباره کووید-۱۹ را مهار کند.

در جلسه امروز سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه، چین متعهد شد که سه میلیارد دلار کمک در اختیار کشورهای در حال توسعه برای مقابله با کووید-۱۹ اختصاص دهد.

رئیس جمهوری چین در این نشست گفت: «پکن تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون دُز واکسن در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار داده است.» ایالات متحده نیز در این جلسه به اهدای بیش از ۵۰۰ میلیون دُز واکسن «ایمن و موثر» به کشورهای جهان اشاره کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای درباره این اجلاس گفت که جو بایدن توضیح داد ایالات متحده واکسن اهدا کرده است و آن‌ها را نمی‌فروشد.

در بیانیه مشترک رهبران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه آمده است که آن‌ها تلاش خود را برای تولید واکسن و عرضه آن‌ها بیشتر می‌کنند.

AP Photo
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این اجلاسAP Photo

خانم آردرن گفت که تمایل به کاهش تعرفه‌های واکسن و تجهیزات پزشکی وجود دارد. وی افزود: «این بحث‌ها به ما اجازه داد تا بر ملی‌گرایی در زمینه واکسن‌ها غلبه کنیم.»

نخست وزیر نیوزیلند همچنین گفت که کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه که ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را در اختیار دارند در زمینه صدور گواهی دیجیتال تلاش خواهند کرد تا سازماندهی سفر و تجارت بین‌المللی ساده شود.

وی گفت: «ما در حال تلاش برای یافتن راه‌ حل‌های عملی و مشارکتی برای ارتباط مجدد با جهانی ایمن و ادامه بررسی گزینه‌هایی مانند گذرنامه واکسن هستیم.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که در این نشست حضور داشت تاکید کرد که واکسیناسیون از اولویت‌های اصلی است.

وی گفت که آماده همکاری نزدیک با شرکای سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل سازمان ملل: تولید واکسن کرونا باید دوبرابر شود و توزیع آن عادلانه

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه بسیار جهش یافته ویروس کرونا در کانادا