نرمش دولت کوبا در برابر معترضان؛ واردات مواد غذایی و دارو تسهیل شد

تظاهرات اعتراض‌آمیز در هاوانا، پایتخت کوبا
تظاهرات اعتراض‌آمیز در هاوانا، پایتخت کوبا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری کوبا خطاب به دیگر مقامات دولت این کشور گفت: «ما هم باید از این ناآرامی‌ها درس بگیریم. باید تحلیلی انتقادی از معضلات کشور داشته باشیم.»

آگهی

دولت کوبا در واکنش به تظاهرات اعتراضی روز یکشنبه اعلام کرد که ورود مواد غذایی و دارو به این کشور را تسهیل می کند.

مقامات کوبا همچنین پذیرفته اند که از تظاهرات اعتراض آمیز اخیر در این کشور باید درس گرفته شود. میگل دایاز-کانل، رئیس جمهوری کوبا چهارشنبه شب در پیامی تلویزیونی به همراه نخست وزیر و شماری از وزرای دولت با مردم کشورش سخن گفت.

هزاران نفر روز یکشنبه در سراسر کوبا در اعتراض به کمبود کالاهای اساسی، محدودیت آزادی های مدنی و مدیریت بحران همه گیری ویروس کرونا تظاهرات کرده بودند. لغو ممنوعیت ورود مواد غذایی و دارو یکی از خواسته های اصلی تظاهرکنندگان بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شاید لازم باشد از کسانی که در میانه ناآرامی های مختص اینگونه حوادث با آشوبگران اشتباه گرفته شدند و با آنها بدرفتاری شد عذرخواهی کنیم.
میگل دایاز-کانل
رئيس‌جمهوری کوبا

بحران اقتصادی کنونی در کوبا جدی ترین بحران در این کشور کمونیستی طی سه دهه گذشته محسوب می شود.

یکی دیگر از اصلاحات اعلام شده از سوی مقامات کوبا اصلاح نظام پرداخت دستمزد به کارکنان شرکت های دولتی است. دستمزدهای کارگران و کارمندان این شرکت ها تاکنون براساس جدول سخت گیرانه پرداخت دستمزدها صورت می گرفت. الخاندرو خیل، وزیر اقتصاد کوبا گفت که پرداخت دستمزدها در شرکت های دولتی از این پس براساس «اصل درآمد بیشتر در صورت تولید ثروت بیشتر و عملکرد موثرتر» صورت خواهد گرفت.

دولت کوبا اعتراض ها در این کشور را تاکنون نتیجه تحریکات «ضد انقلابی» آمریکا و دهه ها تحریم اقتصادی و تجاری از سوی واشنگتن می دانست. با این حال میگل دایاز-کانل در سخنان چهارشنبه شب خود با لحن متفاوتی درباره اعتراض ها سخن گفت. وی اظهار داشت: «ما هم باید از این ناآرامی ها درس بگیریم. باید تحلیلی انتقادی از معضلات کشور داشته باشیم.»

رئيس جمهوری کوبا افزود که در میان تظاهرکنندگان افرادی حضور داشتند که از شرایط کشور «ناراضی» هستند. او همچنین گفت: «شاید لازم باشد از کسانی که در میانه ناآرامی های مختص اینگونه حوادث با آشوبگران اشتباه گرفته شدند و با آنها بدرفتاری شد عذرخواهی کنیم.»

میگل دایاز-کانل پذیرفت که «دهها نفر» در جریان اعتراض ها مجروح شده اند.

شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراض آمیز روز یکشنبه در بیش از چهل شهر و روستای کوبا شعارهای «گشنه هستیم»، «آزادی» و «مرگ بر دیکتاتور» سر داده بودند. در این اعتراض ها که در برخی مناطق روز دوشنبه نیز ادامه پیدا کرد یک نفر کشته شد. پلیس کوبا نیز بیش از یکصد نفر از تظاهرکنندگان را بازداشت کرد.

امکان دسترسی به شبکه اینترنت تلفن های همراه در کوبا که از زمان آغاز اعتراض ها مختل شده بود روز چهارشنبه بار دیگر فراهم شد. با این حال بنا به گزارش ها همچنان امکان دسترسی به شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها با استفاده از اینترنت موبایل وجود ندارد. رئیس جمهوری کوبا شبکه های اجتماعی از جمله توئیتر را به «تروریسم رسانه ای» متهم کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آرمان‌های انقلاب زیر فشار کرونا؛ دولت کوبا اجازه فعالیت گسترده بخش خصوصی را صادر کرد

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

معترضان اسرائیلی با بستن بزرگراهی در تل‌آویو خواستار آزادی گروگان‌های باقی مانده در غزه شدند