Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آرمان‌های انقلاب زیر فشار کرونا؛ دولت کوبا اجازه فعالیت گسترده بخش خصوصی را صادر کرد

رنگ باختن نقاشی دیواری چه‌گوارا، از نمادهای انقلاب کوبا، در خیابانی در هاوانا
رنگ باختن نقاشی دیواری چه‌گوارا، از نمادهای انقلاب کوبا، در خیابانی در هاوانا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر پایه اعلام وزیر کار کوبا از این پس با حذف فهرست محدود کننده ۱۲۷ فعالیت مجاز برای بخش خصوصی، کسب و کارهای این بخش می‌توانند در حدود دو هزار فعالیت اقتصادی به ایفای نقشی فعال بپردازند.

آگهی

حزب حاکم کمونیست در کوبا اجازه فعالیت شرکت‌های خصوصی در اکثر بخش‌های اقتصاد این کشور به جز رسانه، بهداشت و درمان و دفاع را صادر کرد.

روزنامه رسمی حزب کمونیست کوبا، گرانما، اعلام کرد که اصلاحات پیشنهادی مارتا النا فیتو، وزیر کار این کشور که در ماه اوت گذشته به دولت پیشنهاد شده بود، روز جمعه، ۵ فوریه به تصویب شورای وزیران رسیده است.

بر پایه اعلام وزیر کار کوبا از این پس با حذف فهرست محدود کننده ۱۲۷ فعالیت مجاز برای بخش خصوصی، کسب و کارهای این بخش می‌توانند در حدود دو هزار فعالیت اقتصادی به ایفای نقشی فعال بپردازند.

در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار کوبایی، معادل ۱۴.۵ درصد شاغلان این کشور در بخش خصوصی شاغل هستند که عمدتا در کسب و کارهای تهیه و فروش غذا، رانندگی تاکسی و اجاره اتاق به گردشگران فعالیت می‌کنند.

اقتصاد کوبا تحت تاثیر تبعات شیوع ویروس کرونا بر بخش گردشگری این کشور، طی سال ۲۰۲۰ متحمل رکود ۱۱ درصدی شده است. همچنین اقتصاد این کشور طی ۴ سال گذشته نیز فشار تحریم‌های اقتصادی دولت دونالد ترامپ تحمل کرده است. دولت کوبا امیدوار است که با افزایش دامنه فعالیت بخش خصوصی، فرصت‌های شغلی جدیدی در اقتصاد این کشور پدید بیاید و بحران بیکاری قدری التیام پیدا کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

انقلاب کوبا به رهبری فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ به موجی از ملی شدن و کنترل دولت بر کل اقتصاد کوبا دامن زد. فعالیت بسیار محدود بخش خصوصی در کوبا از دهه ۱۹۹۰ آغاز شد ولی در سال ۲۰۱۰ و بر پایه فهرستی محدود از زمینه‌های مجاز به طور رسمی توسط دولت به رسمیت شناخته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مولدسازی دارایی‌های دولت»؛ هیات واگذاری دارای اختیار تام و مصونیت قضایی در «اتاق شیشه‌ای»

نرمش دولت کوبا در برابر معترضان؛ واردات مواد غذایی و دارو تسهیل شد

رائول کاسترو در چند قدمی بازنشستگی؛ تجربۀ زندگی در کوبا بدون حکمرانی کاستروها