آرمان‌های انقلاب زیر فشار کرونا؛ دولت کوبا اجازه فعالیت گسترده بخش خصوصی را صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رنگ باختن نقاشی دیواری چه‌گوارا، از نمادهای انقلاب کوبا، در خیابانی در هاوانا
رنگ باختن نقاشی دیواری چه‌گوارا، از نمادهای انقلاب کوبا، در خیابانی در هاوانا   -   کپی رایت  AP Photo

حزب حاکم کمونیست در کوبا اجازه فعالیت شرکت‌های خصوصی در اکثر بخش‌های اقتصاد این کشور به جز رسانه، بهداشت و درمان و دفاع را صادر کرد.

روزنامه رسمی حزب کمونیست کوبا، گرانما، اعلام کرد که اصلاحات پیشنهادی مارتا النا فیتو، وزیر کار این کشور که در ماه اوت گذشته به دولت پیشنهاد شده بود، روز جمعه، ۵ فوریه به تصویب شورای وزیران رسیده است.

بر پایه اعلام وزیر کار کوبا از این پس با حذف فهرست محدود کننده ۱۲۷ فعالیت مجاز برای بخش خصوصی، کسب و کارهای این بخش می‌توانند در حدود دو هزار فعالیت اقتصادی به ایفای نقشی فعال بپردازند.

در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار کوبایی، معادل ۱۴.۵ درصد شاغلان این کشور در بخش خصوصی شاغل هستند که عمدتا در کسب و کارهای تهیه و فروش غذا، رانندگی تاکسی و اجاره اتاق به گردشگران فعالیت می‌کنند.

اقتصاد کوبا تحت تاثیر تبعات شیوع ویروس کرونا بر بخش گردشگری این کشور، طی سال ۲۰۲۰ متحمل رکود ۱۱ درصدی شده است. همچنین اقتصاد این کشور طی ۴ سال گذشته نیز فشار تحریم‌های اقتصادی دولت دونالد ترامپ تحمل کرده است. دولت کوبا امیدوار است که با افزایش دامنه فعالیت بخش خصوصی، فرصت‌های شغلی جدیدی در اقتصاد این کشور پدید بیاید و بحران بیکاری قدری التیام پیدا کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

انقلاب کوبا به رهبری فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ به موجی از ملی شدن و کنترل دولت بر کل اقتصاد کوبا دامن زد. فعالیت بسیار محدود بخش خصوصی در کوبا از دهه ۱۹۹۰ آغاز شد ولی در سال ۲۰۱۰ و بر پایه فهرستی محدود از زمینه‌های مجاز به طور رسمی توسط دولت به رسمیت شناخته شد.