Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زیان اقتصادی ناشی از تحریم تجاری آمریکا در کوبا رکورد زد

کوبا
کوبا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بخشی از سیاست ترامپ در فشار آوردن بر دولت هاوانا به هدف جلب رأی کوبایی‌های مقیم ایالت حساس فلوریداست.

آگهی

کوبا می‌گوید زیان ناشی از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این کشور که در دوران ترامپ شدت گرفته، در سال مالی گذشته بیش از ۵ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور زیان ضرر زده است؛ زیانی که یک رکورد محسوب می‌شود.

برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا روز پنج شنبه ۲۲ اکتبر (یکم آبان) با اعلام این موضوع گفت که این زیان بزرگ به توان مالی کشورش برای مقابله با بحران کرونا نیز آسیب رسانده است. او این اظهارات را همزمان با آغاز کارزار سالانه به هدف تصویب قطعنامه در سازمان ملل در محکومیت تحریم وضع شده علیه کوبا پس از انقلاب کمونیستی ۱۹۵۹ در این کشور بیان کرد.

رأی‌گیری مجمع عمومی امسال سازمان ملل متحد برای این قطعنامه که در ابتدا برای ماه اکتبر تعیین شده بود، به دلیل شیوع کووید۱۹ به ماه مه سال آینده موکول شد. این بیست و نهمین بار است که کوبا در پی جلب حمایت بین‌المللی علیه تحریم بر آمده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رودریگز گفت خسارات وارد شده به اقتصاد کوبا از آوریل ۲۰۱۹ تا مارس ۲۰۲۰ بالغ بر ۵ میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار بوده که در حدود یک میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار بیشتر از سال قبل است. کل هزینه مالی ناشی از تحریم آمریکا بر اقتصاد کوبا از آغاز تا کنون نیز ۱۴۴ میلیارد دلار بوده است. وزیر خارجه کوبا گفت: «تحریم‌ها همچنین دستیابی به تجهیزات و امکانات بهداشتی شخصی برای مبارزه با ویروس کرونا و نیز دسترسی به دستگاه تنفس مصنوعی را نیز دشوار کرده و سبب جدایی خانواده‌های کوبایی در داخل و خارج از کشور شده است.»

رودریگز که در یک نشست خبری در هاوانا سخن می‌گفت با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا افزود: «هر کسی که در انتخابات ایالات متحده پیروز شود باید با این واقعیت ملموس روبرو گردد که محاصره اقتصادی مردم کوبا، به خانواده‌ها و تمام کوبایی‌هایی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند صدمه می‌زند و ناقض حقوق بشر است.»

دونالد ترامپ تقریباً تمام اقداماتی را که پیش از او باراک اوباما برای کاهش تحریم و بهبود روابط بین ایالات متحده و دشمن قدیمی دوران جنگ سرد خود انجام داده بود، پایان داد و حتی تحریم‌های جدیدی را نیز علیه کوبا اعمال کرد. بخشی از سیاست ترامپ در فشار آوردن بر دولت هاوانا به هدف جلب رأی کوبایی‌های مقیم ایالت حساس فلوریداست. حدود یک میلیون مهاجر کوبایی‌تبار که مخالف دولت کوبا هستند، در فلوریدا زندگی می‌کنند.

آسوشیتدپرس
کوبایی‌تبارهای طرفدار ترامپ در میامی، مرکز ایالت فلوریدای آمریکاآسوشیتدپرس

واشنگتن تا کنون رفت و آمد دریایی و پروازها به کوبا را به شدت کاهش داده و بخش ویزای سفارت خود در هاوانا را نیز تعطیل کرده است، اقدامی که امکان دیدار کوبایی‌ها با خانواده‌هایشان در آمریکا را کمتر می‌سازد. همچنین دولت آمریکا تا کنون تلاش کرده است تا انتقال نفت ونزوئلا به جزیره کوبا را متوقف کند و از آن هم سختگیرانه‌تر، بانک‌های بین المللی را از معامله با کوبا بر حذر داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات اخیر در کوبا؛ از استعمار و میراث فیدل کاسترو تا سیگار هاوانا و واکسن بومی

رائول کاسترو در چند قدمی بازنشستگی؛ تجربۀ زندگی در کوبا بدون حکمرانی کاستروها

نبض تجارت: از گردشگری در کوبا تا شراب «بازی تاج و تخت»