Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دادگاه عالی اسرائیل رحم‌ اجاره‌ای را برای بچه‌دار شدن زوج‌های همجنسگرا تایید کرد

زوج همجنسگرا
زوج همجنسگرا Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل در خاورمیانه درباره حقوق دگرباشان جنسی پیشرو است و چندین مرد همجنسگرا در پارلمان این کشور حضور دارند اما تاکنون رحم اجاره‌ای برای زوج‌های همجنسگرا و مردان مجرد محدود شده بود.

آگهی

دادگاه عالی اسرائیل روز یکشنبه ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) حکم داد که زوج‌های همجنسگرای اسرائیلی می‌توانند از طریق رحم اجاره‌ای در داخل کشور صاحب فرزند شوند.

حامیان این اقدام آن را به‌عنوان گامی برای تقویت برابری مورد تحسین قرار دادند و منتقدان گفتند که این موضوع ارزش‌های خانواده را زیر سوال می‌برد.

دادگاه حکم داد که محدودیت‌های مربوط به رحم اجاره‌ای برای زوج‌های همجنس و مردان مجرد در این کشور باید ظرف شش ماه برداشته شود.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، تصمیم دادگاه به ریاست ایستر هایوت نتیجه مبارزه‌ای بود که بیش از یک دهه پیش آغاز شد.

اسرائیل در خاورمیانه درباره حقوق دگرباشان جنسی پیشرو است و چندین مرد همجنسگرا در پارلمان این کشور حضور دارند اما تاکنون رحم اجاره‌ای برای زوج‌های همجنسگرا و مردان مجرد محدود شده بود.

افرادی که نمی‌توانستند از طریق رحم اجاره‌ای در اسرائیل صاحب فرزند شوند، در کشورهای دیگر از جمله هند، نپال، تایلند و ایالات متحده آمریکا اقدام می‌کردند.

قانونی شدن رحم اجاره‌ای در اسرائیل در سال ۱۹۹۶

رحم اجاره‌ای یعنی زنی می‌پذیرد برای شخص یا زوج دیگری بچه‌دار شود. این موضوع در سال ۱۹۹۶ در اسرائیل قانونی شد و ابتدا برای زوج‌های غیر همجنس بود اما سپس زنان مجرد نیز اضافه شدند.

این ماجرا از سال ۲۰۱۰ آغاز شد که یک زوج مرد همجنسگرا در دادگاه تقاضای حق رحم اجاره‌ای کردند.

این تلاش ناموفق بود اما آن‌ها در سال ۲۰۱۵ به همراه گروه‌های مدافع حقوق دگرباشان جنسی دادخواست جدیدی را ارائه کردند.

سال گذشته دادگاه عالی اسرائیل به قانونگذاران دستور داد تا ظرف ۱۲ ماه به تبعیض در مورد رحم اجاره‌ای پایان دهند. این دادگاه اعلام کرد که حذف همجنسگرایان و مردان مجرد از حق رحم اجاره‌ای مغایر با قانون اساسی است.

با این وجود قانونگذاران محافظه‌کار ارتدکس افراطی در پارلمان اسرائیل جلوی این موضوع را گرفتند. اما با تغییر پارلمان پس از انتخابات ماه مارس دادگاه عالی این کشور حکم خود را تکرار کرد.

اوز پروین، کنشگر حقوق همجنسگرایان که رئیس انجمن پدران همجنسگرای اسرائیلی است، این حکم را «شگفت‌آور» توصیف کرد.

وی گفت که ۹ سال پیش به همراه شریک زندگی‌اش در هند برای داشتن دختر دوقلو به رحم اجاره‌ای متوسل شدند. وی اضافه کرد که اکنون سایر زوج‌ها نیز می‌توانند در کشور کل مراحل رحم اجاره‌ای را پشت سر بگذارند.

وی این موضوع را بسیار آسان‌تر و سالم‌تر توصیف کرد.

با این حال بزالل اسموتریچ، قانونگذار تندروی حزب صهیونیسم دینی گفت که این حکم نشانه «فروپاشی یهودیت دولت اسرائیل» است.

مردان همجنسگرایی که تمایل به بچه‌دار شدن دارند معمولا سراغ روش رحم اجاره‌ای می‌روند که در آن تخمک زنی که این اقدام را قبول می‌کند با اسپرم یکی از مردان همجنسگرا به طور مصنوعی و خارج از رحم تلقیح می‌شود و سپس داخل رحم بازگردانده می‌شود. پس از تولد مرد همجنسگرا سرپرستی نوزاد را برعهده می‌گیرد و زنی که رحم خود را اجاره داده است حق سرپرستی نوزاد را ندارد.

اما زوج‌های لزبین [زوج همجنسگرای زن] معمولا از طریق بانک اسپرم و لقاح مصنوعی بچه‌دار می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصمیم تاریخی در ژاپن: رد ازدواج همجنسگرایان مخالف قانون اساسی است

کشته شدن ۸ نظامی اسرائیلی در جنوب غزه؛ جنجال بر سر قانون معافیت از خدمت حریدی‌ها بالا می‌گیرد

گالانت فرانسه را به اتخاذ «سیاست‌های خصمانه» در قبال اسرائیل متهم کرد