شهرک‌سازی در اسرائیل و واگذاری سهام ۱۶ شرکت بین‌المللی توسط نروژ

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشان تجاری شرکت موتورولا
نشان تجاری شرکت موتورولا   -  Copyright  AP Photo

بزرگترین صندوق بازنشستگی نروژ(KLP) روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دارایی‌هایش در ۱۶ شرکت از جمله غول تجهیزات مخابراتی موتورولا(Motorola) را به دلیل ارتباط آنها با پروژه شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری واگذار کرد.

کی‌ال‌پی که مدیریت سبدی متنوع از دارایی‌های مالی و سهام شرکت‌های بین‌المللی به ارزش ۸۰ میلیارد یورو را بر عهده دارد، در این بیانیه تصریح کرد که واگذاری سهام این شرکت‌ها به دلیل نقض قوانین بین‌المللی در سرزمین‌های فلسطینی رخ داده است.

این واگذاری بر مبنای فهرست منتشر شده از سوی سازمان ملل در فوریه ۲۰۲۰ انجام شده که در آن نام ۱۱۲ شرکت فعال در پروژه شهرک‌سازی اسرائیل که مرتکب نقض قوانین بین‌المللی شده‌اند، به چشم می‌خورد. دولت اسرائیل همان زمان، انتشار این فهرست را که شامل شرکت‌هایی مانند موتورولا، اکسپدیا(Expedia)، ایربی‌ان‌بی(Airbnb) و تریپ ادوایزر(Tripadvisor) بود، محکوم کرد.

کی‌ال‌پی افزون بر موتورولا، سهام سایر شرکت‌های مخابراتی فعال در کرانه باختری همچون سل‌کام اسرائیل و آلتیس یوروپ را نیز فروخته است. این صندوق بازنشستگی نروژی همچنین اعلام کرد که سهام پنج بانک‌ و چند گروه مهندسی ساخت و ساز را نیز به دلیل فعالیت در پروژه ساخت شهرک‌های اسرائیلی واگذار کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کی‌ال‌پی اواخر ماه ژوئن نیز از واگذاری سهام یک شرکت بندری هند به دلیل ارتباط با حکومت کودتا در برمه خبر داده بود. صندوق ثروت ملی نروژ نیز پیشتر چند شرکت را به دلیل ارتباط با پروژه‌ شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی از فهرست خریدهای خود خارج کرده بود.