پوتین همتای اوکراینی خود را متهم کرد که کشورش را به غرب واگذار کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئیس جمهور روسیه
رئیس جمهور روسیه   -  کپی رایت  AP Photo

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه بار دیگر همتای اوکراینی خود را متهم کرد که کشورش را به غرب واگذار کرده است. او گفت که چنین روندی دیدار احتمالی روسای جمهور دو کشور را دشوار می‌کند.

آقای پوتین که در جلسه پرسش و پاسخ تلویزیونی سالانه خود با مردم سخن می گفت، افزود: «ملاقات با ولودیمیر زلنسکی وقتی او کنترل کشورش را به غربی ها واگذار کرده است، چه فایده ای دارد.»

رئییس جمهور روسیه در ادامه گفت که مسائل اساسی اوکراین در کی‌یف تصمیم گیری نمی‌شوند بلکه در واشنگتن و در برخی موارد در پاریس و برلین بررسی می‌شوند. با وجود این آقای پوتین تصریح کرد که از ملاقات با آقای زلنسکی امتناع نکرده است.

روابط دو کشور از زمان به روی کار آمدن مقام‌های متمایل به غرب در اوکراین در سال ۲۰۱۴ پرتنش بوده است. الحاق کریمه به روسیه و جنگ در شرق اوکراین میان ارتش این کشور و جدایی طلبان طرفدار مسکو که منجر به کشته شدن ۱۳ هزار نفر شد، این تنش‌ها را افزایش داد.

رئیس جمهور اوکراین در پایان ماه آوریل به آقای پوتین پیشنهاد کرد تا با یکدیگر در منطقه مورد مناقشه دیدار کنند. این پیشنهاد هم‌زمان بود با تمرینات نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین که باعث ایجاد تنش‌های جدید میان دو کشور شده بود.

آقای پوتین نیز در پاسخ گفت که آماده است «در هر زمان» با همتای اوکراینی خود در مسکو ملاقات کند اما نشست رهبران دو کشور در منطقه درگیری را منوط به حضور نمایندگان جدایی طلبان دانست؛ پیشنهادی که از سوی کی‌یف رد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از همین رو آقای زلنسکی در اواسط ماه ژوئن رئیس جمهور روسیه را متهم کرد که برگزاری نشست میان رهبران دو کشور را به تأخیر می‌اندازد.

با این حال ولادیمیر پوتین در بخش دیگری از سخنان خود گفت که دولتمردان اوکراینی «غیر دوست» هستند اما مردم اوکراین را «غیر دوست» نمی‌داند بلکه آن‌ها را با خودشان یکی می‌داند.