پوتین آمریکا را به سازماندهی کودتا در اوکراین در سال ۲۰۱۴ متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
انقلاب اوکراین ۲۰۱۴
انقلاب اوکراین ۲۰۱۴   -  Copyright  عکس از ویکی‌پدیا

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه ۲۲ ژوئن (یکم تیر) آمریکا را به کودتا و سازماندهی برای سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، متحد مسکو و رئیس جمهوری اوکراین در سال ۲۰۱۴ متهم کرد.

پوتین این ادعا را در مطلبی که به مناسبت هشتادمین سالگرد حمله آلمان نازی به روسیه در پایگاه اینترنتی دولت منتشر شد، بیان کرد. روزنامه آلمانی دی‌تسایت نیز این مقاله را منتشر کرده است.

پوتین در این مقاله ضمن تشریح وضعیت در پایان جنگ جهانی دوم گفته است که در آن زمان کشورها مجبور به انتخاب میان از کشورهای غربی و روسیه بودند. پوتین نوشت: «در واقع این یک ضرب‌الاجل بود. پیامدهای چنین سیاست تهاجمی را می‌توان در نمونه فاجعه اوکراین در سال ۲۰۱۴ مشاهده کرد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی پرسیده است: «چرا نیاز به چنین کاری بود؟ چرا ایالات متحده کودتا ترتیب داد؟ چرا کشورهای اروپایی از موضع ضعف با آن همراه شدند و به این ترتیب به ایجاد شکاف در اوکراین و جدا شدن کریمه از آن تن دادند؟»

در سال ۲۰۱۴، پس از آن که ویکتور یانوکوویچ پیشنهاد قرارداد تجاری با اروپا را نپذیرفت، اعتراضات عمومی برای ماه‌ها سراسر اوکراین را در برگرفت و در نهایت خیزش مردمی منجر به وقوع «انقلاب میدان» و سرنگونی دولت وقت اوکراین شد. چند سال بعد از این انقلاب، روسیه شبه جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد.

به دنبال اقدامات تحریک‌آمیز اخیر ارتش روسیه در مرز اوکراین، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر بر پایبندی کشورش به همراهی با اوکراین در برابر تجاوزات روسیه تأیید کرد. بلینکن گفت: «ما تعهدمان در مورد کمک به اوکراین در دفاع از خودش را با کمک امنیتی نشان می‌دهیم. جامعه بین‌المللی قاطعانه علیه هرگونه تجاوز و اقدام گستاخانه روسیه در اوکراین مخالف است.»