کشف شش تن کوکائین در کلمبیا؛ ارتش سه لابراتوار متعلق به چریک‌ها را تخریب کرد

کشف شش تن کوکائین در کلمبیا
کشف شش تن کوکائین در کلمبیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان کل کلمبیا نیز ارزش کوکائین به همراه تجهیزات و ادوات توقیف شده را بیش از ۹ میلیون دلار اعلام کرد و گفت که مواد مخدر کشف شده آماده بسته‌بندی برای حمل به سواحل اقیانوس آرام بود تا از آنجا به مکزیک و ایالت متحده ارسال شود.

آگهی

دولت کلمبیا از کشف و توقیف شش تن کوکائین در آزمایشگاه‌های متعلق به یک گروه چریکی در جنوب غربی این کشور خبر داد.

دیه‌گو مولانو، وزیر دفاع کلمیبا در این خصوص تصریح کرد که مواد مخدر یاد شده توسط ارتش کلمبیا در آزمایشگاه‌های متعلق به گروه موسوم به «ارتش آزادی‌بخش ملی» کشف شده است.

وی در ویدیویی که از رسانه‌های این کشور پخش شد گفت: «با ضبط شش تن کلروهیدرات کوکائین ضربه‌ بزرگی به ارتش آزادیبخش ملی و روند قاچاق مواد مخدر زده شده است.»

عملیات موسوم به «جارد» که طی آن علاوه بر کشف و ضبط شش تن کوکائین، سه آزمایشگاه بزرگ متعلق به چریک‌های ارتش آزادیبخش ملی توسط نظامیان و نیروهای انتظامی کملبیا منهدم شد در محله‌ای به نام سامانیه‌گو واقع در بخش نارینو در نزدیکی مرز اکوادور انجام شد.

دادستان کل کلمبیا نیز ارزش کوکائین به همراه تجهیزات و ادوات توقیف شده را بیش از ۹ میلیون دلار اعلام کرد و گفت که مواد مخدر کشف شده آماده بسته‌بندی برای حمل به سواحل اقیانوس آرام بود تا از آنجا به مکزیک و ایالت متحده ارسال شود.

وزیر دفاع کلمبیا چند روز پیش اعلام کرده بود که تلاش‌های دولت برای مبارزه با آنچه «فعالیت‌های تروریستی» گروه‌های مسلح خوانده شده از این پس دو چندان خواهد شد.

این سخنان پس از آن ایراد شد که دولت کلمبیا چریک‌های ارتش آزادیخش ملی را به دست داشتن در تیراندازی روز جمعه به سوی هلی‌کوپتر حامل ایوان دوکه‌، رئیس جمهوری این کشور در نزدیکی مرز ونزوئلا متهم کرد.

دولت علاوه بر این معتقد است که چریک‌های شورشی عضو ارتش آزادیبخش ملی پشت ماجرای انفجار خودرو بمب‌گذاری شده‌ در یک پاسگاه نظامی هستند که ده روز پیش از تیراندازی به هلی‌کوپتر ایوان دوکه دست کم ۳۶ زخمی به جا گذاشت.

ارتش آزادیبخش ملی بزرگترین گروه شورشی فعال در کلمبیا است که پس از تسلیم شدن مهم‌ترین گروه شبه‌نظامی مخالف دولت همچنان به مبارزات خود ادامه می‌دهد.

نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک که از آنها به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین گروه چریکی فعال در کلمبیا یاد می‌شد سال ۲۰۱۶ پس از نیم قرن مناقشه در نهایت سلاح‌های خود را به زمین گذاشتند و با دولت توافقنامه صلح امضا کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتونیل، بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر کلمبیا به آمریکا مسترد شد

اتحادیه اروپا احتمالا رکورددار توقیف کوکائین در سال ۲۰۲۰ میلادی خواهد شد

کشف و انهدام بزرگترین آزمایشگاه تولید کوکائین در هلند