Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: مصونیت نیروهای پلیس ناقض حقوق سیاه‌پوستان پایان یابد

میشل باشله
میشل باشله Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میشل باشله در گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید بیشتر ماموران اجرای قانون که حقوق سیاه‌پوستان را نقض می‌کنند مورد بازخواست و مجازات قرار نمی‌گیرند.

آگهی

دفتر حقوق بشر سازمان ملل خواستار پایان دادن به مصونیت نیروهای پلیسی شد که در سراسر جهان حقوق سیاه‌پوستان را نقض می‌کنند.

میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد در این گزارش گفته است که نژادپرستی سیستماتیک علیه سیاهان و آفریقایی تبارها به واکنشی جامع نیاز دارد تا بتوان تبعیض و خشونت بنیادی را از بین برد.

در این گزارش ۲۳ صفحه‌ای همچنین به ماجرای قتل جورج فلوید، توسط نیروهای پلیس آمریکا و جنبش «جان سیاهان ارزش دارد» پرداخته شده است. رئيس جمهوری پیشین شیلی در بخش دیگری از این گزارش که به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه داده با بیان اینکه وضعیت موجود در موضوع نژادپرستی غیرقابل تحمل است، افزود: «ما به یک رویکرد تحول آفرین نیاز داریم که بتواند نژادپرستی را از مناطقی که این موضوع در آنجا جریان دارد حذف کند تا دیگر شاهد تراژدی‌هایی چون مرگ جورج فلوید نباشیم.»

خانم باشله همچنین از همه کشورها خواست تا انکار کردن موضوع نژادپرستی را کنار بگذارند و به مصونیت پلیس در خصوص این مسئله پایان دهند. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در ادامه از جهانیان خواست به صدای مردم آفریقایی تبار گوش دهند و با اعتماد سازی اجازه ندهند نژادپرستی بیش از این در دنیا ادامه پیدا کند.

این گزارش بعد از گفتگو با بیش از ۳۴۰ شهروند آفریقایی تبار و همچنین ۱۱۰ کارشناس و متخصص این حوزه تهیه شده است. در این گزارش تاکید شده که پاسخگویی دولت‌ها و نیروهای پلیس و همچنین جبران خسارت به قربانیان باید در دستور کار قرار گیرد.

در این گزارش بیش از ۲۵۰ مورد از مرگ افراد آفریقایی تبار در اروپا و آمریکا مورد بررسی قرار گرفته که از این تعداد دست‌کم ۱۹۰ مورد قتل از سوی نیروهای پلیس و ماموران دولتی و امنیتی صورت گرفته است. همچنین در جمع بندی این گزارش تاکید شده که نیروهای پلیس و ماموران دولتی و امنیتی به ندرت برای قتل افراد سیاه پوست مورد بازخواست و پاسخگویی قرار می‌گیرند.

رئيس جمهوری پیشین شیلی همچنین تاکید کرده است باید اقدامات فوری انجام داد تا نقض سیستماتیک حقوق اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مدنی و سیاسی افراد آفریقایی تبار پایان یابد. او همچنین خواستار پایان دادن به فرهنگ انکار «نژادپرستی» شد. مسئله‌ای که به زعم خانم باشله موجب تشدید این بحران می‌شود.

در ادامه تاکید شده است که هیچ مصونیتی نباید برای افرادی که حقوق بشر را نقض می‌کنند وجود داشته باشند و نیروهای پلیس و ماموران دولتی و امنیتی هم از این قاعده مستثنی نیستند. این گزارش همچنین در پایان می‌گوید باید صدای افراد سیاه‌پوست و فعالان ضد نژادپرستی شنیده و به نگرانی‌های آنها عمل شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوانان سیاه‌پوست بیشترین سهم را در میان قربانیان جوان سلاح گرم در آمریکا داشته‌اند

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: حملات اسرائیل به غزه می‌تواند جنایت جنگی محسوب شود

دیدبان حقوق بشر: رفتاراسرائیل با فلسطینیان مصداق «جنایت آپارتاید» است