نهاد آمریکایی درباره موارد معدود عوارض قلبی واکسن فایزر و مدرنا هشدار داد

واکسن‌های فایزر و مدرنا
واکسن‌های فایزر و مدرنا   -  Copyright  Charles Krupa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از مسعود سالاری

ظاهرا این موارد در مردان و در هفته بعد از دریافت دز دوم واکسن به طور چشمگیری بیشتر است.

سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید موارد معدودی از ابتلای افراد به التهاب قلبی پس از دریافت برخی واکسن‌های کرونا مشاهده شده است.

این سازمان که مرجع قانونی برای تنظیم مقررات دارویی در این کشور است روز جمعه ۲۵ ژوئن (۴ تیر) هشدار داد برخی افراد پس از دریافت واکسن فایزر-بیون‌تک و مدرنا با خطر ابتلا به التهاب قلبی مواجه شده‌اند.

این نهاد بهداشتی آمریکا گفته است با بررسی پرونده‌های پزشکی افراد دریافت‌کننده واکسن متوجه افزایش خطر بروز میوکاردیت و پریکاردیت به ویژه با ظهور علائمی چند روز پس از تزریق دُز دوم شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

میوکاردیت به معنی التهاب عضلات قلب و پریکاردیت، آماس حاد یا مزمن کیسهٔ غشایی دربرگیرندهٔ قلب است.

البته این موارد نادر بوده است به طوری که تا تاریخ ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد)، از حدود ۳۰۰ میلیون دز واکسن از نوع «آر.ان.ای پیام‌رسان» تزریق شده، حدود هزار و ۲۰۰ مورد میوکاردیت یا پریکاردیت به «سامانه ثبت رویدادهای جانبی واکسن آمریکا» گزارش شده است.

ظاهرا این موارد در مردان و در هفته بعد از دریافت دز دوم واکسن به طور چشمگیری بیشتر است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا تاکنون ۳۰۹ مورد بستری در بیمارستان به دلیل التهاب قلبی نزد افراد زیر ۳۰ سال شناسایی کرده که ۲۹۵ نفر آنان ترخیص شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات بهداشت در چندین کشور در حال بررسی موارد میوکاردیت و پریکاردیت پس از واکسن کرونا هستند که بیشتر در مردان جوان پس از تزریق واکسن فایزر یا مدرنا مشاهده شده است.

شرکت‌های دارویی فایزر و مدرنا هنوز به این هشدار واکنشی نشان نداده‌اند.

مطالب مرتبط