هرات؛ ۱۳۰ نیروی طالبان اسلحه‌هایشان را تحویل داده و به طرح صلح پیوستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -  Copyright  AFP

تعدادی از نیروهای طالبان روز پنجشنبه ۲۴ ژوئن در مراسمی که توسط دولت افغانستان در غرب شهر هرات ترتیب داده شده بود، سلاح‌های خود را به زمین انداخته و به برنامه صلح افغانستان پیوستند.

پیوستن این نیروها به برنامه صلح افغانستان در شرایطی دنبال می‌شود که بر اساس گزارش‌های سازمان ملل این روزها نیروهای طالبان در افغانستان پیشروی داشته‌اند. بر اساس گزارش سازمان ملل «شورشیان اسلام‌گرای طالبان از ۳۷۰ ولسوالی افغانستان بیش از ۵۰ تا را تصرف کرده و بیشتر مراکز ولسوالی‌ها را نیز محاصره کرده‌اند.»

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات درباره برگزاری مراسمی با حضور نیروهای طالبان برای تسلیم سلاح‌هایشان می‌گوید: «۱۳۰عضو طالبان با سلاح و مهمات خود که در ولسوالی زیرکوه ولایت هرات فعالیت می‌کردند به فرآیند صلح پیوستند. پیوستن این افراد به برنامه صلح افغانستان به دلیل شناخت آنها از مناطق می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در بهبود اوضاع امنیتی داشته باشد.»

AFP
تصویر از ویدیوAFP

او همچنین تاکید کرد: «از دو روز گذشته نیروهای امنیتی افغانستان در حال پاکسازی منطقه طالبان در ولسوالی‌های گلران، غوریان و زنده جان هستند و عملیات مشابه در دیگر مناطق برای بهبود امنیت آغاز خواهد شد.»

پیشروی‌های طالبان و نگرانی افغان‌ها

علاوه بر گزارش‌های سازمان ملل مبنی بر پیشروی نیروهای طالبان و تصرف برخی ولسوالی‌ها، گذرگاه مرزی افغانستان و تاجیکستان و ایستگاه‌های بازرسی مرزی این محدوده نیز به دست نیروهای طالبان افتاد. در همین حال ارتش افغانستان از آغاز حملات گسترده‌ برای پس گرفتن این مناطق خبر داده است.

سنتکام [ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه] پیش از اعلام کرده بود که بیش از ۵۰ درصد از فرآیند خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان انجام شده است.

AFP
تصویر از ویدیوAFP