سازمان ملل متحد درباره پیشروی‌های طالبان در افغانستان هشدار داد

عکس از آرشیو (سربازان ارتش افغانستان در نبرد با طالبان در کندز در سال ۲۰۱۶)
عکس از آرشیو (سربازان ارتش افغانستان در نبرد با طالبان در کندز در سال ۲۰۱۶) Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«طالبان از ۳۷۰ ولسوالی افغانستان، بیش از ۵۰ تا را تصرف کرده‌ و بیشتر مراکز ولسوالی‌ها را به محاصره در آورده‌اند.»

آگهی

سازمان ملل متحد می‌گوید همزمان با آغاز خروج نیروهای آمریكا و ائتلاف از این كشور، نگرانی‌های شدیدی در مورد پیشروی‌ها و دستاوردهای نظامی شورشیان طالبان وجود دارد.

دبورا لیونز، رئیس عملیات کمک‌‌رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان روز سه‌شنبه ۲۲ ژوئن (یکم تیر) در جریان یک کنفرانس ویدئویی گفت: «در حال حاضر افغانستان در همه حوزه‌های اصلی از جمله سیاست، امنیت، روند صلح، اقتصاد، شرایط اضطراری انسانی و کووید، وضعیتی منفی یا راکد دارد.»

لیونز گفت: «پیشرفت‌های اخیر طالبان که نتیجه شدت یافتن فعالیت‌های نظامی این گروه است، بسیار چشمگیرتر از گذشته شده است. تداوم این عملیات نظامی فشرده به دست طالبان، به نتایج غم‌انگیزی خواهد انجامید.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود: «شورشیان اسلام‌گرای طالبان از ۳۷۰ ولسوالی افغانستان، بیش از ۵۰ تا را تصرف کرده‌ و بیشتر مراکز ولسوالی‌ها را به محاصره در آورده‌اند.»

به گفته دبورا لیونز این موضوع نشان می‌دهد که طالبان «در موقعیتی قرار دارند که پس از خروج کامل نیروهای خارجی، شهرهای محاصره شده را تصرف خواهند کرد». او گفت اگر شورشیان به جنگ خود ادامه دهند، خشونت طولانی مدت باعث «افزایش درد و رنج مردم افغانستان و تهدید به نابودی بسیاری از ساختارها و دستاوردهای ۲۰ سال گذشته خواهد شد که همگی به سختی حاصل شده» است.

وی همچنین با ابراز نگرانی شدید خود در مورد از دست رفتن حقوق زنان در صورت دستیابی طالبان به پیروزی گفت: «حفظ حقوق زنان همچنان یک نگرانی اساسی است که نباید از آن به عنوان یک اهرم چانه‌زنی در میز مذاکره استفاده شود.»

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در همان کنفرانس تأکید کرد که جهان فتح کابل و تصرف دولت افغانستان به دست طالبان را نخواهد پذیرفت. وی گفت: «جهان استقرار هیچ حكومت به زور تحمیل شده به افغانستان و احیای امارت اسلامی را به رسمیت نمی‌شناسد. فقط یک راه وجود دارد و آن حل و فصل سیاسی مسائل با مذاکره فراگیر از طریق فرایندی به رهبری افغانستان و متعلق به افغانستان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هرات؛ ۱۳۰ نیروی طالبان اسلحه‌هایشان را تحویل داده و به طرح صلح پیوستند

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود