گوترش: در سال ۲۰۲۰، بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ کودک کودک سرباز در منازعات بین‌المللی حضور داشته‌اند

تصویری آرشیوی از حضور کودکان در کنار نیروهای نظامی در افغانستان
تصویری آرشیوی از حضور کودکان در کنار نیروهای نظامی در افغانستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش خود تاکید می‌کند که در سال گذشته حدود ۲ هزار و ۷۰۰ کودک در جریان درگیری‌ها به عنوان سرباز کودک کشته شده‌اند.

آگهی

سازمان ملل می‌گوید در سال گذشته بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ کودک در جهان به عنوان سرباز استفاده شده‌اند و از این تعداد نزدیک ۲ هزار و ۷۰۰ نفر  جان خود را به همین دلیل از دست داده‌اند.

گزارش سالانه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل که درباره کودکان به شورای امنیت ارائه شده به مواردی از قبیل درگیری‌های مسلحانه، کشتار، معلولیت، سو استفاده جنسی از کودکان، آدم‌ربایی یا به کار گیری آنها به عنوان سرباز و همچنین هدف قرار دادن مدارس و بیمارستان‌ها را نیز اشاره کرده است.

این گزارش که روز دوشنبه ۲۱ ژوئن منتشر شده همچنین تایید می‌کند که در سال گذشته و در جریان ۲۱ درگیری مسلحانه، دست‌کم ۱۹ هزار و ۳۷۹ کودک در معرض چنین شرایطی قرار گرفته‌اند. همچنین آقای گوترش می‌گوید که سومالی، جمهوری دموکراتیک کنگو، افغانستان، یمن و سوریه بیشترین میزان این موارد را به خود اختصاص داده‌اند. در این گزارش همچنین آمده است که در سال ۲۰۲۰ میلادی ۸ هزار و ۵۲۱ کودک کودک به عنوان سرباز به کار گرفته شده‌اند. در نبردهای گروه‌های مختلف هم جان دست‌کم ۱۶۷۴ کودک گرفته شده و بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ کودک دیگر نیز در جهان زخمی و مجروح شده‌اند.

این گزارش همچنین شامل یک لیست سیاه است که در آن نهادها و کشورهایی که در این درگیری‌ها نقش داشته‌اند را مورد اشاره قرار داده است.

البته بحث‌های زیادی درباره این لیست سیاه وجود دارد چرا که عربستان سعودی و اسرائيل در سالهای اخیر تلاش‌های بسیاری کرده‌اند که مانع از وورد نام خود در این فهرست بشوند.

تلاش‌های اسرائيل برای این منظور موفقیت آمیز بوده اما ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی که چندین سال است در یمن کشتار به راه انداخته و جان بسیاری از کودکان و غیر نظامیان را گرفته برای سالها در این فهرست حضور داشت اما با تلاش‌های گسترده عربستان، از سال گذشته نام این ائتلاف از فهرست حذف شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدبان حقوق بشر: ایران اعزام کودک سرباز به سوریه را متوقف کند

روایتی از کودک سربازان داعشی

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود