Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

روایتی از کودک سربازان داعشی

روایتی از کودک سربازان داعشی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی تعداد نوجوانانی که خواسته و ناخواسته به دام گروه تروریستی داعش افتاده اند، کم نیست. اغلب پس از شست و شوی مغزی به آنها می آموزند چگونه

آگهی

گزارش تفصیلی

تعداد نوجوانانی که خواسته و ناخواسته به دام گروه تروریستی داعش افتاده اند، کم نیست. اغلب پس از شست و شوی مغزی به آنها می آموزند چگونه برای رفتن به «بهشت»، حملات انتحاری انجام دهند. خوی وحشیگری را در آنها می پرورانند و در صف نخست سر بریدن مخالفان از آنها استفاده می کنند.

این جملات شرح حال کودکان و نوجوانانی است که قرار است نسل بعدی سربازان داعش را تشکیل دهند: رقیب السید احمد، نوجوان چهارده ساله یزیدی از جمله این گروه فریب خورده بوده است. او از تجربه شخصی خود در این مورد می گوید: «آنها به ما یاد دادند چگونه سر ببریم و چه جوری خودمان را منفجر کنیم. دستمان را روی پیشانی فرد می گذاشتیم. سرش را بالا می گرفتیم و با چاقو گردنش را می بریدیم. …. یک چیزی هم بود که باید دور کمر می بستیم… به ما یاد دادند که یک تکه سفید فلزی متصل به آن را بکشیم تا سریع منفجر شود. کارهای دیگری هم به ما یاد دادند مثل نحوه کشیدن ضامن نارنجک دستی و پرتاب سریع آن.»

این کودکان در مناطق تحت کنترل ابوبکر البغدادی در سوریه تحت آموزش نظامی و مذهبی قرار می گیرند. گروه افراطی داعش بارها دست به انتشار ویدئوهایی زده است که در آن کودک سربازان دست به کشتن مخالفان می زنند.

او در ادامه می گوید: «هر کس که موفق می شد مرحله تمرینات را به پایان برساند به اردوگاه دومی فرستاده می شد تا تمرینات جدی تری را دنبال کند تا در نهایت به جبهه جنگ در کوبانی اعزام شود. آنها به ما گفتند که هدف، جنگ با یزیدی ها و کشتن آنهاست برای اینکه وفادار نبوده اند. و در این راه اگر ما کشته شویم راهی بهشت خواهیم شد و جای آنها هم در جهنم خواهد بود.»

اگرچه اطلاعات دقیقی در مورد تعداد کودکان داعش در دست نیست، اما روایتهای فراریها و مدارک جمع آوری شده توسط سازمان ملل، خبرنگاران و گروههای حقوق بشری، حاکی از گسترش روز افزون استفاده داعش از کودکان است.

حمد شهاب احمد، یک نوجوان ده ساله یزیدی که در حال حاضر در اردوگاه قدیه عراق زندگی می کند، از روزهای با داعش می گوید: «ما بیش از هشتاد کودک یزیدی بودیم که همراه بچه مسلمانها در اردوگاه بودیم. بین ما از بچه پنج، شش ساله بود تا نوجوان پانزده ساله. پسرعموی پانزده ساله من هنوز هم آنجاست.از صبح تا شب در اردوگاه نظامی فاروق به ما تمرین می دادند و عکسها و فیلمهای ما را روی فیسبوک پخش می کردند. دروس مذهبی و دینی را به ما یاد می دادند و هر کس یاد نمی گرفت بشدت تنبیه می شد. یا کتک می خورد یا باید زیر آفتاب داغ می ایستاد. ساعت چهار صبح ما را برای نماز بیدار می کردند. همه را زیر نظر داشتند و اگر در برخاستن از خواب درنگ می کردی، کتک می خوردی. فقط یک وعده در روز غذا می خوردیم، آنهم بمقدار کم.»

داعش علاوه بر استفاده از این کودکان در ایستگاههای بازرسی و یا خبرچینی، در اعدام زندانیان و انجام حملات انتحاری نیز استفاده می کند. تاکنون دهها تن از این کودکان اغفال شده در انفجارها، درگیریها و حملات هوایی جان خود را از دست داده اند.

ورای غیرانسانی بودن استفاده از کودکان در منازعات، دادگاه بین المللی کیفری هم استخدام افراد صغیر و بهره وری از آنها در جنگها را در زمره «جرایم جنگی» طبقه بندی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش: در سال ۲۰۲۰، بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ کودک کودک سرباز در منازعات بین‌المللی حضور داشته‌اند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق