Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیدبان حقوق بشر: ایران اعزام کودک سرباز به سوریه را متوقف کند

دیدبان حقوق بشر: ایران اعزام کودک سرباز به سوریه را متوقف کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نقش پررنگ ایران در اعزام نیرو و حمایت تسلیحاتی و نظامی از ارتش و رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری برکسی پوشیده نیست. هرچند ایران اصرار می ورزد که حضور و نقش نظامیانش در سوریه مستشاری است.

نیروهای نظامی ایران از سال ۲۰۱۲ حضوری موثر در درگیریهای سوریه دارند و در کنار نیروهای ارتش این کشور می جنگند. روزنامه لوموند با استناد به آمار یک موسسه تحقیقاتی روس تعداد نیروهای نظامی ایران در سوریه را بین ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر ارزیابی و تصریح می کند از این تعداد نیرو تنها ۳ هزار نفر تبعه ایران هستند.

روزنامه لوموند با اشاره به لشکر فاطمیون وابسته به سپاه قدس ایران می نویسد که اعضای این لشکر را افغان هایی تشکیل می دهند که اکثرا از اقلیت شعیه مذهب هزاره های افغانستان هستند.

سازمان دیدبان حقوق بشر ضمن تایید این مطلب تاکید کرده حداقل از اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی ارتش ایران از اتباع افغان برای مشارکت در جنگ سوریه استفاده می کند.

همین سازمان در آخرین گزارش خود که روز یکشنبه یکم اکتبر منتشر شده به اعزام نوجوانان افغان زیر ۱۸ سال به جنگ در سوریه اشاره کرده است. دیدبان حقوق بشر می گوید کارشناسانش با بررسی سنگ قبرهای موجود در گورستان های محل دفن کشته شدگان جنگ سوریه، حداقل قبر هشت مهاجر افغان زیر ۱۸ سال را شناسایی کرده اند.

این نهاد حتی با اتباع افغانی که در سوریه جنگیده اند گفتگو کرده و آنها هم تایید کرده اند که سربازان ۱۶ و یا ۱۷ ساله افغانی را در پادگانهای آموزشی جهت اعزام به سوریه به چشم خود دیده اند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر از مقامات ایران خواسته تا از به کارگیری کودک سربازان برای جنگ خودداری کرده و افراد اعزام شده را نیز بازگردانند.

دیدبان حقوق بشر در گزارش خود تصریح کرده ایران ادعا می کند همه افغان های ساکن این کشور داوطلبانه به لشکر فاطمیون می پیوندند. با این وجود درباره این ادعا شک و تردید وجود دارد. زیرا پیش از این دیدبان حقوق بشر به نمونه هایی از پناهندگان افغان در ایران اشاره کرده که به امید تغییر و بهبود وضعیت خود و خانواده هایشان برای جنگیدن در سوریه «داوطلب» شده بودند.

بر اساس قواعد حقوق بین الملل، به کارگیری کودکان زیر ۱۵ سال برای مشارکت فعالانه در نبرد جنایت جنگی محسوب می شود.

طبق اساسنامه دیوان بین المللی کیفری، موسوم به اساسنامه رم، «سربازگیری یا جذب کودکان زیر پانزده ساله به نیروهای مسلح یا استفاده از آنها برای مشارکت فعال در مخاصمات» از مصادیق جنایات جنگی محسوب می شود.

دیده بان حقوق بشر: کودکان افغان برای جنگ در سوریه به کار گرفته شدندhttps://t.co/MrozvRh1Cupic.twitter.com/uk16qOfthv

— Dr. Keivan Ghahari (@KGhahari) 1 octobre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش: در سال ۲۰۲۰، بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ کودک کودک سرباز در منازعات بین‌المللی حضور داشته‌اند

اقدام هماهنگ آمریکا و بریتانیا در تحریم کشتی‌ها، شرکت‌ها و افراد مرتبط با برنامه پهپادی ایران

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟