Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه اروپا و آمریکا برای پایان دادن به اختلاف بوئینگ و ایرباس توافق کردند

نمایشگاه هوایی پاریس-۲۰۱۹
نمایشگاه هوایی پاریس-۲۰۱۹ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا توافق کردند تا پس از سال‌ها به اختلاف میان دو غول هواپیماسازی دو سوی اقیانوس اطلس، بوئینگ و ایرباس پایان دهند.

آگهی

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا توافق کردند تا پس از سال‌ها به اختلاف میان دو غول هواپیماسازی دو سوی اقیانوس اطلس، بوئینگ و ایرباس پایان دهند.

براساس این توافق دو طرف پذیرفته‌اند که به مدت پنج سال تعرفه‌های گمرکی تنبیهی علیه طرف مقابل در چارچوب ۱۷ سال اختلاف را کنار بگذارند. دو طرف در ماه مارس برای نخستین بار همین توافق را برای چهار ماه پذیرفته بودند.

این توافق در جریان نشست روز سه‌شنبه میان رهبران اتحادیه اروپا با جو بایدن در بروکسل حاصل شد. اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در این باره گفت: «جلسه ما با گفت‌وگو درباره هواپیما‌ها شروع شد... مشترکا تصمیم گرفته بودیم که این اختلاف را حل کنیم. امروز به وعده‌مان وفا کردیم. این توافق فصل تازه‌ای در روابط ما باز می‌کند پس از ۱۷ سال اختلاف از شکایت در صنایع هوایی به مشارکت در این زمینه رسیدیم»

کاترینا تای، نماینده هیات اقتصادی ایالات متحده با تمجید از این توافق به خبرنگاران گفت: «به جای جنگیدن با یکی از نزدیک‌ترین متحدانمان، سرانجام در برابر یک تهدید با یکدیگرند متحد شدیم. این نمونه خوبی برای مشکل‌های دیگر مانند چالش چین است.»

اتحادیه اروپا و ایالات متحده از سال ۲۰۰۴ و به‌دلیل کمک‌های مالی «غیرقانونی» دولتی هر دو طرف به بوئینگ و ایرباس، پرونده‌ای گشوده در سازمان تجارت جهانی دارند.

در دوران چهار ساله ریاست جمهوری ترامپ، به‌ویژه بر سر افزایش شدید تعرفه‌های آمریکایی بر کالاها و خدمات اروپایی روابط میان دو سوی اقیانوس اطلس به شدت آسیب دید.

به نظر می‌رسد نخستین سفر خارجی جو بایدن با هدف بهبود روابط با همپیمانان سنتی واشنگتن با موفقیت انجام شده است. جو بایدن روز چهارشنبه و در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین خواهد توانست از اتحاد تقویت شده با اعضای ناتو، اتحادیه اروپا و گروه هفت در جریان مذاکره با ولادیمیر پوتین استفاده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فولاد در ازای ویسکی؛ اتحادیه اروپا و آمریکا برای لغو تعرفه‌های دوره ترامپ توافق کردند

دستِ بالای اتحادیه در تجارت با آمریکا؛ جهش تراز مثبت اروپا چگونه رقم خورد؟

جو بایدن برای شرکت در اجلاس گروه ۷، ناتو و دیدار با پوتین راهی اروپا شد