Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه به عملیات نظامی «بارخانه» در غرب آفریقا پایان می‌دهد

French soldiers of Operation Barkhane
French soldiers of Operation Barkhane Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاریس از اینکه به نظر می‌رسد هیچ پایانی برای درگیری‌ها در منطقه ساحل و آشفتگی‌های سیاسی بویژه در مالی قابل تصور نیست، ناامید شده است.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که عملیات فرانسه برای نبرد با شبه نظامیان اسلامگرا در منطقه ساحل در غرب آفریقا به پایان رسیده است و نیروهای این کشور از این پس به عنوان بخشی از برنامه نظامی بین‌المللی در منطقه فعالیت می‌کنند.

اگرچه فرانسه، قدرت استعماری پیشین این منطقه، در ماههای اخیر موفقیت‌های زیادی را در مبارزه با ستیزه جویان در غرب آفریقا به دست آورده اما وضعیت در این منطقه بسیار شکننده است و پاریس از اینکه به نظر می‌رسد هیچ پایانی برای درگیری‌ها در این منطقه و آشفتگی‌های سیاسی بویژه در مالی قابل تصور نیست، ناامید شده است.

بر این اساس آقای ماکرون در یک کنفرانس خبری با اشاره به عملیات «بارخانه» با حدود ۵ هزار و ۱۰۰ سرباز در سراسر این منطقه گفت: «زمان ایجاد یک تحول عمیق در موضوع حضور نظامی‌مان در منطقه ساحل فرا رسیده است.»

این تصمیم چند روز پس از آن گرفته شد که آسیمی گویتا، یک سرهنگ ارتش مالی با سرنگون کردن دومین رئیس جمهوری این کشور در ۹ ماهه اخیر، قدرت را به دست گرفت.

ماکرون در اوایل ماه جاری میلادی آنچه در مالی روی داده بود را «کودتایی درون کودتا» توصیف کرد و بطور موقت عملیات مشترک بین نیروهای فرانسوی و مالی را متوقف کرد.

بنا بر گزارش رویترز، تصمیم برای کاهش شمار نیروهای فرانسه و توقف عملیات آنها در غرب آفریقا در جریان جلسه کابینه دفاع در روز چهارشنبه گرفته شده است.

آقای ماکرون همچنین اعلام کرد که جزئیات این تغییرات، در پایان ماه ژوئن و پس از رایزنی با ایالات متحده و دیگر کشورهای اروپایی درگیر در منطقه همچنین پنج کشور مالی، نیجر، چاد، بورکینافاسو و موریتانی نهایی و اعلام خواهد شد.

حدود ۵۵ سرباز فرانسوی از زمان مداخله پاریس در سال ۲۰۱۳ میلادی در درگیری‌های این منطقه که با هدف عقب راندن گروههای وابسته به القاعده انجام شد، کشته شده‌اند. این گروهها شهرهای زیادی را در شمال مالی تصرف کرده بودند.

ماکرون گفت که از این به بعد چندصد نفر از نیروهای ویژه فرانسه در کنار نیروهای دیگر کشورهای اروپایی در گروه ویژه «Takuba Task Force» که با شبه نظامیان در منطقه ساحل در حال نبرد هستند، همکاری خواهند کرد و سایر نیروها نیز در ماموریتهای آموزشی همچنین به عنوان بخشی از ماموریتهای بین‌المللی که از قبل در این منطقه در حال فعالیت بودند، انجام وظیفه خواهند کرد.

او همچنین افزود که از کشورهای بیشتری درخواست می‌شود تا به اتحاد نظامی بین‌المللی در این منطقه بپیوندند؛ از جمله از ایالات متحده آمریکا که تا کنون تنها در بخش پشتیبانی لجستیكی و اطلاعاتی فعالیت داشته است.

ستیزه جویان وابسته به القاعده و داعش مواضع خود را در سراسر این منطقه تقویت کرده و مناطق وسیعی را از کنترل دولت‌ها خارج کرده‌اند. تقویت نفوذ آنها باعث شده است که خشونت‌های قومی نیز به ویژه در مالی و بورکینافاسو بطور قابل توجهی افزایش یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پس از اعلام خروج نیروهای فرانسوی، روسیه ۴ هلی‌کوپتر و تسلیحات دیگر در اختیار ارتش مالی قرار داد

اتحادیه اروپا؛ دولت‌ها چقدر در حوزه دفاع هزینه می‌کنند؟

افراط‌گرایان مسلح در منطقه ساحل آفریقا به گرسنگی در بورکینافاسو دامن زده‌اند