شمارش معکوس برای پایان عصر بی‌بی؛ نتانیاهو از راهپیمایی در بیت‌المقدس حمایت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل   -  Copyright  AP Photo

یاریو لیوین، رئیس کنست اعلام کرد که جلسه رای اعتماد به دولت ائتلافی جدید اسرائیل روز یکشنبه برگزار خواهد شد.

در صورت رای اعتماد اکثریت نمایندگان کنست (پارلمان اسرائیل) به دولت ائتلافی جدید دوره ۱۲ ساله زمامداری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل به پایان می رسد. یائیر لاپید، رهبر مخالفان دولت هفته گذشته به رئیس جمهوری اسرائیل اعلام کرد که با رهبران احزاب مختلف برای تشکیل دولتی بدون حضور بنیامین نتانیاهو به توافق دست یافته است.

رایزنی بین احزاب حاضر در این ائتلاف برای تعیین خط مشی و تقسیم وزارتخانه های مختلف همچنان ادامه دارد. بنا به توافق صورت گرفته قرار است نفتالی بنت، رهبر حزب یامینا در دولت آینده به مدت دو سال عهده دار سمت نخست وزیری شود. پس از آن یائیر لاپید به مدت دو سال هدایت دولت را برعهده خواهد داشت.

این در حالی است که به دلیل تفاوت های ایدئولوژیک بین احزاب حاضر در این ائتلاف تردیدهای زیادی درباره طول عمر دولت آینده وجود دارد. تشکیل این دولت با این حال به دو سال بحران سیاسی در اسرائیل که با برگزاری چهار انتخابات پارلمانی همراه بود پایان خواهد داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنیامین نتانیاهو، ۷۱ ساله که رسانه های اسرائیل از او با لقب «بی بی» یاد می کنند بیشترین دوره زمامداری را در میان نخست وزیران این کشور دارد. او که از سال ۲۰۰۹ تاکنون قدرت را در دست دارد پیش از آن بین سال های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ نیز نخست وزیر اسرائیل بود. یکی از طرح های دولت ائتلافی آینده جلوگیری از نامزدی مجدد بنیامین نتانیاهو برای سمت نخست وزیری عنوان شده است. اعضای ائتلاف جدید که به «ائتلاف تغییر» مشهور شده است در نظر دارند با تصویب قانونی در پارلمان مانع از نامزدی افرادی برای مقام نخست وزیری شوند که تحت پیگرد قضایی قرار دارد.

رسیدگی به اتهام «فساد مالی» علیه بنیامین نتانیاهو از سوی دستگاه قضایی اسرائیل در جریان است.

نتانیاهو از برگزاری «راهپیمایی پرچم‌ها» در شرق بیت‌المقدس حمایت کرد

نخست وزیر کنونی اسرائيل در یکی از آخرین تلاش هایش برای بقاء در قدرت گفته است که از برگزاری «راهپیمایی پرچم ها» در شرق بیت المقدس حمایت می کند. بسیاری از فلسطینی ها برگزاری این راهپیمایی در شرق بیت المقدس را «اقدامی تحریک آمیز» قلمداد می کنند.

هواداران راست افراطی در اسرائیل در نظر داشتند این راهپیمایی را روز پنجشنبه برگزار کنند اما مسیر اعلام شده برای این راهپیمایی مورد موافقت پلیس اسرائیل قرار نگرفت. شماری از اعضای دولت بنیامین نتانیاهو اعلام کرده اند که در این راهپیمایی شرکت خواهند کرد. این در حالی است که وزارت دفاع و نهادهای امنیتی اسرائیل با برگزاری این راهپیمایی هواداران راست افراطی مخالف هستند.

گروه حماس نسبت به افزایش مجدد تنش ها در صورت برگزاری راهپیمایی هواداران راست افراطی در شرق بیت المقدس هشدار داده است.