Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گروسی: همکاری‌های ایران کافی نیست؛ آنها به سوالات درباره مراکز مشکوک پاسخ نداده‌اند

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید از سطح همکاری‌های ایران با این نهاد بین‌المللی راضی نیست و تهران باید به پرسش‌هایی که در خصوص اماکن مشکوک وجود دارد پاسخ دهد.

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید همکاری‌های ایران با این نهاد بین‌المللی به اندازه کافی نبوده است.

آقای گروسی روز دوشنبه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) در یک نشست خبری بعد از نشست شورای حکام در خصوص آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و همچنین نظارت‌های بین‌المللی کارشناسان آژانس گفت: «ما انتظار داشتیم پیشرفت‌هایی در خصوص موضوعات پادمانی برنامه هسته‌ای ایران حاصل شود اما این انتظارات برآورده نشده است.»

وی تاکید کرد که «ما با یک کشوری روبرو هستیم که از یک برنامه هسته‌ای بسیار توسعه یافته و جاه‌طلبانه برخوردار است که اورانیوم را در سطح بسیار بالا و بسیار نزدیک به درجه سلاح [هسته‌ای] غنی‌سازی می‌کند.»

او در ادامه با اشاره به برگزاری جلساتی که میان دو طرف برگزار شده افزود: «بله جلساتی برگزار شده و دولت ایران تکرار کرده که در این خصوص همکاری خواهد کرد اما ما تاکنون چنین همکاری را شاهد نبوده‌ایم. تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم هیچ پیشرفت ملموسی در این زمینه با ایران نداشته ایم اما همچنان امیدواریم این روند تغییر کند.»

اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی مطرح می‌شود که دو طرف در ۲۴ ماه مه توافق کردند که توافق موقت سه ماهه‌ برای نظارت‌ها را به مدت یک ماه دیگر تمدید کنند.

حالا گروسی می‌گوید از میزان همکاری‌های ایران راضی نیست و انتظار دارد سطح این مسئله افزایش یابد. مدیر کل آژانس در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۴+۱ به همراه آمریکا اشاره کرد و گفت: «گمانه‌زنی‌های زیادی در خصوص تعامل میان ایران، آژانس و کشورهای حاضر در برجام در خصوص مسائل مربوط به گذشته وجود دارد. در این رابطه اعتماد بسیار حائز اهمیت است و از این مسیر می‌توان به اطلاعات، شفاف‌سازی و بازرسی‌ها ورود کرد.»

این دیپلمات آرژانتینی در ادامه اظهار داشت: «ما باید بین مذاکرات و همکاری‌ها با آژانس یک تمایز واضح و مشخص قائل شویم. کشورها در حال بررسی احتمال بازگشت به برجام هستند و از سوی دیگر مسئله اجرای تعهدات ایران با آژانس بسیار حائز اهمیت است. ما در تلاش هستیم تا این تمایز را مشخص کنیم.»

گروسی همچنین اعلام کرد که ایران به پرسش‌ها در خصوص چهار محل مشکوک که از سوی آژانس مورد تردید قرار گرفته پاسخ نداده است.

او تاکید کرد که در سه مکان از محل‌های مورد اشاره، اثراتی از اورانیوم با منشا انسانی یافت شده و در مکان چهارم ذرات تغییر یافته ایزوتوپی مشاهده شده است.

آقای گروسی در ادامه اعلام کرد که این شواهد نشان می‌دهد که ایران در این مکان‌ها مواد یا تجهیزات هسته‌ای آلوده به مواد هسته‌ای نگه‌داری کرده است. به باور او عدم پاسخگویی ایران در این رابطه این نگرانی را تشدید می‌کند که ایران در مکان‌هایی که برای آژانس مشخص نیست مواد هسته‌ای نگهداری می‌کند.

علی اکبر صالحی، رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران پیشتر در نامه‌ای خطاب به گروسی گفته بود که ایران در زمینه مسائل پادمانی بیشترین تلاش خود را برای همکاری با آژانس انجام و شفاف‌سازی‌ها و پاسخ‌های لازم را نیز ارائه کرده است.

با این حال اظهارات روز دوشنبه آقای گروسی نشان می‌دهد مدیران آژانس از توضیحات ایران قانع نشده‌اند. گروسی البته از نامه صالحی استقبال کرد اما در عین حال تاکید داشت که از سطح همکاری‌های ایران راضی نیست.

با این حال آقای گروسی تاکید کرد که تصمیم‌گیری درباره صدور یا عدم صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر عهده اعضای این سازمان است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در آستانه نشست خبری گروسی؛ قالیباف: آژانس دیگر حق دسترسی به تصاویر مراکز هسته‌ای ایران را ندارد

گروسی در گفت‌وگو با یورونیوز: امیدوارم ایران هیچگاه به سلاح اتمی دسترسی پیدا نکند

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟