جودو؛ ژاپن و روسیه مسابقات قهرمانی جهان در بوداپست را با کسب مدال طلا آغاز کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 جودو؛ ژاپن و روسیه مسابقات قهرمانی جهان در بوداپست را با کسب مدال طلا آغاز کردند
کپی رایت  Federazione Internazionale di Judo

رقابت های جودوی قهرمانی جهان از روز یکشنبه شانزده خرداد/ششم ژوئن در بوداپست مجارستان آغاز شد و در روز نخست، قهرمانان سبک‌ترین وزن مسابقات در بخش زنان و مردان به روی سکو رفتند.

طلای سبک‌ترین وزن بخش زنان به ژاپن رسید

مبارزات وزن منهای ۴۸ کیلوگرم زنان در نهایت به یک فینال صد در صد ژاپنی منتهی شد. واکانا کوگا، دارنده مدال طلای مسابقات قهرمانی جوانان جهان که در فنون روی تشک و ایستاده مهارت بالایی دارد یک به یک رقبا را از پیش رو برداشت تا برای نخستین بار به فینال مسابقات قهرمانی جهان بزرگسالان راه یابد.

حریف او در مبارزه پایانی هموطنش ناتسومی تسونودا بود که پس از پشت سر گذاشتن رقبا در دور مقدماتی موفق شده بود دیستریا کراسنیکی از کوزوو، دارنده مدال طلا در رقابت‌های مسترز دوحه را با امتیاز ایپون شکست دهد و جواز حضور در فینال را دریافت کند.

تسونودا در فینال نیز درخشان ظاهر شد و با دو امتیاز وازاری که یکی از آنها پس از اجرای فن تومئوناگه و دیگری با یک ضد حمله بدست آمد از سد واکانا کوگا گذشت تا برای نخستین بار بر سکوی نخست رقابت‌های قهرمانی جهان بایستد.

جودوکار ژاپنی پس از دریافت مدال طلا از دستان پال اشمیت، عضو کمینه بین‌المللی المپیک و رئیس جمهوری سابق مجارستان گفت: «من سال ۲۰۱۷ از کسب مدال طلا در مبارزات دسته منهای ۵۲ کیلوگرم باز ماندم و حالا بسیار خوشحالم که در این مسابقات قهرمان شدم.»

طلای ۶۰ کیلوگرم بر گردن جودوکار روس

یاگو آبولادرزه که به نمایندگی از فدراسیون جودوی روسیه در این مسابقات شرکت کرده بود مدال طلای مبارزات وزن منهای ۶۰ کیلوگرم مردان را به گردن انداخت.

جودوکار روس در دور مقدماتی حریفانی از فرانسه، قرقیزستان و بلغارستان را شکست داد و پس از غلبه بر حریفی از قزاقزستان در مبارزه نیمه نهایی راهی فینال شد.

آبولادزه در طول مبارزات این وزن جلوه‌ای از مهارت و فنون جودو را به نمایش گذاشت که برای رسیدن به فینال و کسب مدال طلا لازم به نظر می رسید.

او در فینال گوسمان قرقیزبایف از کشور قزاقستان را با امتیاز ایپون شکست داد تا نشان دهد که مستحق کسب عنوان قهرمانی جهان است.

جودوکار روس پس از کسب مدال طلا گفت: «من در واقع وقتی شنیدم که می‌گویند خوب مبارزه می‌کنم تعجب کردم زیرا اغلب نحوه مبارزه من را عجیب می‌دانند. در باره فنون روی تشک هم می‌خواستم این کلیشه را که ساکنان قفقاز نمی‌دانند چگونه از این فنون استفاده کنند، بشکنم؛ من روی این فنون کار کرده بودم.»

ژولیا فیگروئا و فرانسیسکو گاریگوس جودوکاران اسپانیا در اوزان ۴۸ کیلوگرم زنان و ۶۰ کیلوگرم مردان حاصب مدال برنز شدند.

مجارستان با برگزاری مسابقات قهرمانی جهان نشان داد که یکی از کشورهای مستعد برای ترویج و توسعه این ورزش به حساب می‌آید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید