Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آزادی قاتل زنجیره‌ای خطرناک خشم ایتالیایی‌ها را برانگیخت

جووانی بروسکا
جووانی بروسکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از جمله این جنایت‌ها، قتل یک دادستان برجسته ضد مافیا با همسر و سه محافظش از طریق انفجار خودرو بمبگذاری شده در سال ۱۹۹۲، آدم‌ربایی و قتل پسر ۱۱ ساله یک عضو خیانتکار مافیا و حل کردن جسد او در دیگ اسید در سال ۱۹۹۶ بوده است.

آگهی

آزادی یکی از معروف‌ترین جنایتکاران ایتالیا در روز پنجشنبه ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) پس از ۲۵ سال زندان، موجی از خشم و انزجار را در میان جامعه ایتالیا برانگیخت.

جووانی بروسکا، عضو پیشین مافیای سیسیل ایتالیا که اکنون ۶۴ ساله است، ۲۵ سال پیش به حبس ابد محکوم شده بود، اما بر اساس قانون ایتالیا به دلیل همکاری با پلیس و مقامات قضایی تخفیف گرفت و قسمتی از محکومیتش بخشیده شد. اخیرا یک فیلم مستند قدیمی که در زندان پر شده و بروسکا در آن به خاطر همدستی با «ماشین کشتار» مافیا از بازماندگان قربانیانش عذرخواهی می‌کند، منتشر شده است.

بروسکا جنایت‌های فجیعی انجام داده بود. از جمله این جنایت‌ها، قتل یک دادستان برجسته ضد مافیا با همسر و سه محافظش از طریق انفجار خودرو بمبگذاری شده در سال ۱۹۹۲، آدم‌ربایی و قتل پسر ۱۱ ساله یک عضو خیانتکار مافیا و حل کردن جسد او در دیگ اسید در سال ۱۹۹۶ بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گزارش شده است که بروسکا به عنوان دست راست «سالواتوره رینا» به شرکت در حدود ۱۵۰ فقره قتل اعتراف کرده است. سالواتوره رینا، مشهور به «توتو» سرکرده‌ اصلی تمام دسته‌های مافیایی سیسیل بود که در سال ۲۰۱۷ در زندان درگذشت.

با توجه به سنگین بودن پرونده جنایات بروسکا، آزادی زودهنگام وی بسیاری از ایتالیایی‌ها را شگفت‌زده و در عین حال خشمگین کرد. خیلی از مردم و حقوقدانان ایتالیایی خواستار اصلاح قانونی در کشورشان شدند که برای مجازات آن دسته از اعضای مافیا که سکوت را می‌شکنند و با بازرسان همکاری می‌کنند، تخفیف قايل می‌شود.

با این همه، برخی دیگر از مردم ایتالیا از جمله خواهر دادستان مقتول سیسیل از این قانون به عنوان راهی ضروری برای جلب همکاری اعضای دستگیر شده مافیا با دستگاه قضایی دفاع کرده‌اند.

روزنامه «کوریه‌را دلاسرا» ایتالیا فیلم مستند حاوی مصاحبه بروسکا را منتشر کرده اما توضیح نداده که چرا تاکنون این کار را نکرده است. این فیلم را یک مستندساز فرانسوی به نام «موسکو لوی بوکو» در روز ۱۰ ژانویه ۲۰۱۶ در زندان ساخته است.

در این فیلم بروسکا با سر پوشیده، عینک تیره و دستکش ظاهر شده و می‌گوید: «با پیشنهاد مصاحبه موافقت کردم زیرا می‌خواستم از همه بستگان قربانیانی که باعث درد و اندوه فراوان آنها شدم، عذرخواهی کنم.»

وی گفت: «من سعی كردم تا آنجا كه ممكن است به سهم خود حرف بزنم و حداقل توضیحات را برای همه کسانی كه به دنبال حقیقت و عدالت هستند، ارائه دهم.»

بروسکا گفته است با وجود آن که خانواده‌ خودش هم هزینه تصمیم وی برای همکاری با مقامات را پرداخت کرده‌اند اما این تصمیم را از نظر اخلاقی، قانونی و انسانی درست می‌داند.

پخش مصاحبه و آزادی بروسکا داغ خانواده‌های قربانیان مافیا را تازه کرده است. بسیاری از آنها می‌گویند که این فرد جنایتکار در مورد جزئیات قتل‌ها هنوز به طور کامل اطلاعات نداده است.

کلائودیو فاوا، سیاستمدار سیسیلی که پدرش توسط در سال ۱۹۸۴ به دست مافیا کشته شد، گفت که آزادی بروسکا او را آزار نمی‌دهد، زیرا قانون اجازه این کار را داده است، اما چیزی که برای او طبیعی نیست آن است که با گذشت ۳۰ سال، «حقیقت در مورد کشتارها همچنان با سکوت، ناجوانمردی و دروغ کتمان می‌شود».

مستند ساخته لوی بوکو که «کورلئونه» نام دارد، در سال ۲۰۱۹ اکران شد.

بروسکا اکنون قرار است تا ۴ سال تحت مراقبت بماند و بعد از آن آزاد گردد. او که در جریان مصاحبه چهره‌اش را نمایان نکرده، ادعا کرده که دلش می‌خواهد برای عذرخواهی «چهره واقعی‌اش را نشان دهد»، اما فعلا به خاطر امنیت خود نمی‌تواند این کار را بکند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه ایتالیا محاکمه بزرگ اعضای یک گروه خشن مافیایی را آغاز کرد

بحران اقتصادی در دوران همه گیری فرصت طلایی برای مافیای ایتالیا

پلیس ایتالیا از جعبه‌های سوهان و گز مسافران ایرانی ۵ کیلوگرم تریاک و شیشه کشف کرد