Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دستمزد برابر؛ هزینه ۲.۵ میلیارد پوندی شرکت تسکو پس از صدور رای دادگاه اروپا

Tesco store in west London
Tesco store in west London Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه اروپا دستور داد تا دستمزد کارکنان فروشگاه‌های تسکو که عمدتا زن هستند با دستمزد کارمندان بخش توزیع که عمدتا مرد هستند برابر شود.

آگهی

شرکت تسکو، از بزرگترین شرکت‌های خرده فروشی بریتانیا روز پنج‌شنبه با رای صادره از سوی دادگاه اروپا، در اولین مرحلۀ رسیدگی به یک پرونده حقوقی جنجالی شکست خورد.

دادگاه اروپا دستور داد تا دستمزد کارکنان فروشگاه‌های تسکو که عمدتا زن هستند با دستمزد کارمندان بخش توزیع که عمدتا مرد هستند برابر شود.

شاکیان این پرونده استدلال می‌کردند که دستمزد کارکنان فروشگاه‌های تسکو ساعتی ۳ پوند کمتر از دستمزد کارکنان بخش انبار و مراکز توزیع است و این شرکت موظف است که تفاوت دستمزد هزاران نیروی کار را که از این تبعیض مضرر شده‌اند، جبران کند.

برآورد می‌شود که تسکو برای جبران این نابرابری در پرداخت دستمزد، با یک هزینه ۲.۵ میلیارد پوندی روبرو شود.

تسکو در دفاع از عملکرد خود استدلال می‌کرد که نمی‌توان وظایف نیروهای کار در این دو بخش را با هم مقایسه کرد؛ اما در مقابل شاکیان بر «ارزش یکسان» نقش‌ها تاکید داشتند و بر این اساس خواستار دریافت دستمزد برابر بودند.

دادگاه‌های بریتانیا برای تصمیم گیری درباره این پروندۀ جنجالی، پرونده را به قاضیان اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ ارجاع دادند که همچنان صلاحیت صدور رای در پرونده‌های مطرح شده قبل از اجرایی شدن برکسیت و خروج این کشور از اتحادیه اروپا را دارند. آنها سعی داشتند از این مسیر به تفسیری روشن از قوانین برسند و سپس حکم نهایی خود را اعلام کنند.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در نهایت اعلام کرد که قانون برابری دستمزد روی کارهای با ارزش برابر «تاثیر مستقیم» دارد و بر این اساس می‌توان در دادگاه‌های بریتانیا به آن استناد کرد.

در این حکم آمده است که بر اساس قانون وضع شده در این اتحادیه، اصل برابری دستمزد میان زنان و مردان، هم در موضوع «کار برابر» و هم «کار با ارزش برابر» قابل استناد است.

اکنون دادگاه‌های بریتانیا می‌توانند با در نظر گرفتن رای امروز دادگاه اروپا، تصمیم خود را در مورد پرونده تسکو اعلام کنند.

با وجود صدور این رای، سخنگوی تسکو بار دیگر اعلام کرد: «کارها در فروشگاه‌ها و مراکز توزیع ما کاملا متفاوت هستند و هرکدام به مهارت‌های متفاوتی نیاز دارند که باعث تفاوت در دستمزد می‌شوند و این موضوع هیچ ارتباطی با جنسیت ندارد.»

او تاکید کرد که «ادعاها مطرح شده بسیار پیچیده هستند و برای رسیدن به نتیجه باید سال‌ها زمان صرف کرد. ما همچنان به شدت از استدلال‌هایمان دفاع می‌کنیم.»

به نظر می‌رسد صدور این حکم، برای سایر شرکت‌های خرده فروشی که در پرونده‌های مشابهی در حال نبرد با نیروی کار هستند نیز پیامدهایی به همراه داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تسکو برای جلوگیری از تعقیب قضایی با مقامات بریتانیایی به توافق رسید

شرکت تسکو برای مدیرعامل خود پاداش میلیونی در نظر گرفته است

تسکو برای حل و فصل پرونده مرتبط با دستکاری در حسابها پول می پردازد