مشاجره و دعوای لفظی و فیزیکی در انتخاب رئیس پارلمان پان‌آفریقایی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -  کپی رایت  AFP

درگیری به هنگام رای‌گیری برای انتخاب رئیس پارلمان پان آفریقایی موجب به هم ریخته شدن نظم جلسه و تقاضای برخی نمایندگان برای ورود پلیس به داخل صحن پارلمان شد. دوشنبه و سه‌شنبه [۳۱ آوریل و اول ماه ژوئن] این هفته هر دو جلسه انتخاب رئیس این پارلمان به تعویق افتاد و نتیجه‌ای به دنبال نداشت.

دعوا از آنجا آغاز شد که نمایندگان حاضر در جلسه درباره اینکه آیا ریاست این نهاد باید بر اساس منطقه تغییر کند یا نه، به گفت‌وگو و بحث و جدل پرداختند.

در جلسه روز دوشنبه در نهایت کار به بحث و درگیری فیزیکی میان نمایندگان رسید.

AFP
تصویر از ویدیوAFP

چند نماینده پارلمان خواستار چرخشی شدن ریاست پارلمان پان‌آفریقایی شدند. در مقابل یکی از قانونگذاران گفت که نمی‌شود ریاست این نهاد تنها از غرب و شرق آفریقا باشد.

پمی ماجودینا، قانونگذار آفریقای جنوبی گفت که مدت‌هاست که منطقه جنوب آفریقا تحت فشار بوده است.

خانم ماجودینا تاکید کرد که «ما باید به این وضعیت پایان دهیم و اجازه دهیم مناطق مختلف بتوانند در مدیریت این قاره به ایفای نقش خود بپردازند.»

اختلال در جلسه سه‌شنبه و خاموش شدن چراغ‌های صحن پارلمان

روز سه‌شنبه نیز وضعیت برگزاری جلسه انتخاب رئیس پارلمان بهتر از روز دوشنبه نبود. بحث و درگیری‌ها همچنان ادامه داشت.
در نهایت در حالی که هنوز اعضای پارلمان در مورد انتخاب رئیس اختلاف نظر داشتند و مجادله‌ها ادامه داشت، سرانجام جلسه به حالت تعلیق درآمد، چراغ‌ها خاموش شدند و از نمایندگان مجلس خواسته شد تا صحن پارلمان را ترک کنند.

پارلمان پان‌آفریقایی سالی دو بار در مقر خود در میدران [پایتخت اجرائی و اداری آفریقای جنوبی] برگزار می‌شود.

این مجمع در سال ۲۰۰۴ تشکیل شد و شاخه قانونگذاری اتحادیه آفریقا به شمار می‌رود اما در واقع این مجمع فقط یک نهاد مشورتی است.