Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دلبری نامزدها با وعده‌های نقدی و غذایی؛ از یارانه یک میلیون تومانی تا سفره‌های رنگارنگ

خودپرداز یکی از شعب بانک ملی ایران در تهران
خودپرداز یکی از شعب بانک ملی ایران در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران یکی پس از دیگری از وعده‌های خود برای توزیع نقدی و غذایی در میان مردم به ویژه اقشار کم‌درآمد رونمایی می‌کنند حتی برخی از آنها که پیشتر چنین رویکردی را پوپولیستی توصیف کرده بودند؛ اما دلیل شکل‌گیری چنین رقابتی چیست؟

آگهی

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران یکی پس از دیگری از وعده‌های خود برای توزیع نقدی و غذایی در میان مردم به ویژه اقشار کم‌درآمد رونمایی می‌کنند حتی برخی از آنها که پیشتر چنین رویکردی را پوپولیستی توصیف کرده بودند؛ اما دلیل شکل‌گیری چنین رقابتی چیست؟

عبدالناصر همتی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران در گفتگو با شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد:«برنامه من از ابتدا این بوده که به هر خانواری که در سه دهک پایین درآمدی قرار می‌گیرند، باید ماهانه حداقل یک میلیون تومان پرداخت شود.»

البته او در عین حال گفت که بر روی این عدد تاکید نمی‌کند چون مخالفم اعلام عدد برای ایجاد رقابت برای جلب رای اعتماد مردم است.

پیش از او، محسن رضایی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران هم وعده داده بود:«به ۴۰ میلیون ایرانی، چیزی حدود ۳۵۰ هزار تومان یارانه پرداخت خواهیم کرد که با ۹۱ هزار تومان یارانه فعلی، ۴۵۰ هزار تومان یارانه نقدی می‌دهیم.»

البته با توجه به مبنای مرکز آمار ایران در تعیین متوسط ۳.۳ نفر برای بعد خانوار در ایران، سرانه یارانه وعده داده شده توسط آقای همتی هم حدود ماهانه ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

با این وجود، آقای همتی پیشتر با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی پوپولیستی برخی نامزدها، سوال کرده بود:«با کدام منابع قرار است یارانه ۴۵۰ هزار تومانی پرداخت شود؟»

آقای رضایی در پاسخ به این پرسش اعلام کرده که منابع ۸ میلیارد دلاری پرداخت یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را از محل فروش بنزین و گازوئیل به قیمت واقعی به دهک ثروتمند و عرضه آن به دهک‌های ۹ گانه دیگر نیز به صورت ترجیحی و همچنین از محل صرفه جویی در نهاده‌های دامی و اساسی تامین خواهد کرد؛ بدون آن که قیمت‌ها تغییر اساسی بکند و کمبود بودجه‌ای رخ بدهد.

در مقابل، آقای همتی در این گفتگو از اعلام دقیق منابع تامین یارانه وعده داده شده خود طفره رفته ولی تاکید کرده که «برنامه وسیعی» برای بازتوزیع و هدفمندی یارانه‌‌ها دارد.

Ebrahim Noroozi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
بازار تجریشEbrahim Noroozi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، دیگر نامزد انتخابات ایران هم از طرح خود برای پرداخت فوری وام ۵۰۰ میلیون تومانی به زوج‌های جوان خبر داده و سعید جلیلی هم گفته که در صورت پیروزی در انتخابات، غذای مورد نیاز روزانه همه شهروندان را برای تامین ۲۵۰۰ کالری با استفاده از سبدی متنوع از غذاها تضمین و تامین خواهد کرد.

اما ابراهیم رئیسی که از او به عنوان پیشتاز نظرسنجی‌های انتخاباتی یاد می‌شود بر خلاف دوره پیشین که وعده سه برابر کردن رقم یارانه نقدی دهک‌های پایین درآمدی را داده بود، هنوز در چارچوب برنامه‌های اقتصادی خود از توزیع نقدی و غذایی در میان مردم سخنی به میان نیاورده است.

ولی در شرایطی که آقای همتی که خود را اقتصاددان غیر پوپولیست معرفی کرده بود تصمیم گرفته از برنامه خود برای افزایش رقم یارانه نقدی سخن بگوید، هیچ بعید نیست که طی روزهای آینده و با نزدیک شدن موعد رای‌گیری پیشنهادهای مشابهی از سوی سایر نامزدها نیز مطرح شود؛ پیشنهادهایی که از یک سو می‌تواند گویای شرایط وخیم معیشتی مردم و از سوی دیگر می‌تواند نشانه ناامیدی نامزدها از جلب رای طبقه متوسط و پردرآمد جامعه ایران باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت

مالک لورئال ثروتمندترین زن جهان شد؛ آشنایی با پولدارترین زنان فرانسه

سه حرکت هوشمندانه در دهه ۲۰ زندگی‌تان انجام دهید تا پول‌دارتر و موفق‌تر شوید