جنجال بر سر صدای بلندگوی مساجد در عربستان؛ وزیر امور اسلامی از تصمیمش دفاع کرد

پخش اذان از بلندگوهای مساجد در عربستان
پخش اذان از بلندگوهای مساجد در عربستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در عربستان طی روزهای گذشته و به دنبال تصمیم وزیر امور اسلامی این کشور خواستار ممنوعیت پخش موسیقی در کافه‌ها و رستوران‌ها شده بودند.

آگهی

عبداللطیف الشیخ، وزیر امور اسلامی عربستان سعودی روز دوشنبه از تصمیم جنجالی خود مبنی بر محدودسازی پخش صدای اذان از بلندگوهای مساجد این کشور دفاع کرد.

وزیر امور اسلامی عربستان هفته گذشته به همه مساجد این کشور دستور داد که صدای بلندگوهای خود را هنگام پخش اذان کاهش دهند. در دستورالعمل صادره از سوی عبداللطیف الشیخ حد مجاز پخش صدا از بلندگوهای مساجد یک سوم صدای حداکثری آنها تعیین شده بود.

از سوی دیگر مساجد عربستان از این پس تنها اجازه پخش اذان را خواهند داشت و نمی توانند صدای قرائت قرآن را از بلندگوها پخش کنند. این تصمیم وزیر امور اسلامی عربستان مورد اعتراض محافل مذهبی و محافظه کار این کشور قرار گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال عبداللطیف الشیخ در دفاع از تصمیم خود بر لزوم توجه به سلامت کودکان، افراد سالمند و بیماران که از صدای بلند بلندگوی مساجد آزار می بینند تاکید کرد. او گفت: «کسانی که می خواهند نماز بخوانند نیازی ندارند که منتظر پخش اذان بمانند.»

وزیر امور اسلامی عربستان با اشاره به پخش اذان و قرائت قرآن از شبکه های تلویزیونی این کشور به طور تلویحی گفت که نیازی به پخش آن با صدای بلند از بلندگوهای مساجد نیست.

عبداللطیف الشیخ همچنین انتقادها از تصمیمش را به «دشمنانی که به دنبال تحریک افکار عمومی» هستند نسبت داد. شماری از کاربران شبکه های اجتماعی در عربستان طی روزهای گذشته و به دنبال تصمیم وزیر امور اسلامی این کشور خواستار ممنوعیت پخش موسیقی در کافه ها و رستوران ها شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به محکومیت زنی که به دلیل شکایت از صدای اذان زندانی شد

پخش اذان در مسجدی در شمال‌غرب آلمان ممنوع شد

موافقت اولیه پارلمان اسرائیل با منع پخش اذان از مساجد