Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پخش اذان در مسجدی در شمال‌غرب آلمان ممنوع شد

پخش اذان در مسجدی در شمال‌غرب آلمان ممنوع شد
Copyright Alan Stanton
Copyright Alan Stanton
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاکیان مسیحی پرونده به دادگاه گفته‌اند که پخش اذان از این مسجد، به نوعی نقض آزادی‌های مذهبی آنها است.

آگهی

مسجدی در شمال غرب آلمان دیگر اجازه ندارد که ظهرهای جمعه اذان پخش کند.

این تصمیم بر اساس حکم دادگاه محلی و در پی شکایت زوجی مسیحی که در حدود یک کیلومتری این مسجد زندگی می‌کنند، اتخاذ شده است.

این زوج مسیحی اعلام کرده‌اند که پخش اذان از این مسجد، به نوعی نقض آزادی‌های مذهبی آنها است. به گفتۀ آنها در واقع پخش اذان آزاردهنده نیست بلکه این محتوای اذان است که ایجاد مزاحمت می‌کند. زیرا در اذان گفته می‌شود که الله فراتر از خدای مسیحیان است و این چیزی است که برای آنها قابل قبول نیست.

اتحادیه ترکی‌-اسلامی برای امور مذهبی (Ditib) در سال ۲۰۱۳ میلادی مجوز پخش اذان از این مسجد را از مقامات شهر اور-ارکن‌اشویک Oer-Erkenschwick دریافت کرده بود و اکنون در حکم دادگاه آمده است که مقامات شهر در آن زمان این درخواست جامعه مسلمانان منطقه را به درستی ارزیابی نکرده بودند. 

با این وجود سخنگوی دادگاه اعلام کرد که جامعه مسلمانان منطقه حق درخواست تجدید نظر در این حکم را دارند.

در واکنش به صدور این حکم حسین تورگوت، از مسئولان مسجد گفت: «اذان یا فراخواندن مسلمانان به نماز تنها دو دقیقه زمان می‌برد و تنها در روزهای جمعه در حدود ساعت ۱ بعد از ظهر خوانده می‌شود. ما حتی در ۱۰ متری این مسجد همسایگانی آلمانی داریم اما تا کنون هیچ شکایتی در این باره نشنیده بودیم.»

ورود بیش از یک میلیون مهاجر به آلمان از سال ۲۰۱۵ میلادی به اینسو که عمدتا تبعۀ کشورهای عراق و سوریه یا دیگر کشورهای مسلمان بودند باعث شده است که احساسات ضد مسلمانان و همچنین حمایت از سیاستهای ضدمهاجرت در این کشور تقویت شود.

بنا بر اعلام رسانه‌های محلی، یک همسایه مسیحی سوری این مسجد نیز پیش از این از پخش اذان شکایت کرده بود اما از سوی همسایگان مسلمانش بشدت تهدید شده و درنهایت مجبور به پس گرفتن شکایت شده بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال بر سر صدای بلندگوی مساجد در عربستان؛ وزیر امور اسلامی از تصمیمش دفاع کرد

طرح دریافت مالیات مسجد از شهروندان مسلمان در آلمان قوت گرفت

امام مسجد شهری در فرانسه در مظان اتهام نفرت‌پراکنی