اسامی ۷ نامزد نهایی انتخابات ۱۴۰۰ منتشر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری ایران
نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری ایران   -   کپی رایت  AP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

وزارت کشور طی بیانیه‌ای رسما نام ۷ کاندیدایی که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌اند را اعلام کرد.

طبق این لیست که شب گذشته ابتدا از سوی خبرگزاری فارس منتشر شده بود، رد صلاحیت گسترده و بی‌سابقه‌ای صورت گرفته و هفت نامزد زیر تایید شده‌اند:

ابراهیم رئيسی، سعید جلیلی، محسن رضایی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عبدالناصر همتی، علیرضا زاکانی و محسن مهرعلیزاده

طبق این فهرست چهره‌های برجسته‌ای چون علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، مصطفی تاجزاده، محمود احمدی نژاد، مسعود پزشکیان و بسیاری دیگر از افراد سرشناس رد صلاحیت شده‌اند.

این فهرست شورای نگهبان واکنش‌های گسترده‌ای را در فضای سیاسی ایران به همراه داشته است.

علی لاریجانی ساعاتی پس از انتشار این لیست در بیانیه‌ای تلویحا اعلام کرد که اعتراضی به این تصمیم ندارد. رئيس پیشین مجلس ایران در بخشی از بیانیه خود می‌نویسد: «حال آنکه روند انتخابات اینگونه رقم زده شد، بنده وظیفه خویش را در پیشگاه الهی و ملّت عزیز انجام داده‌ام و راضی به رضای الهی هستم و از همه کسانیکه در این مدّت کوتاه، ابراز لطف فرمودند، سپاسگزارم و امیدوارم برای اعتلای ایران اسلامی، در انتخابات حضور یابید.»

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان صبح روز سه‌شنبه گفته بود که این شورا لیست نامزدهایی تایید صلاحیت شده را شب گذشته به وزارت کشور ارسال کرده است.

از زمان انتشار خبر رد صلاحیت‌های گسترده و بی‌سابقه، کاربران در شبکه‌های اجتماعی با انتشار مطالبی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

اسحاق جهانگیری هم ساعاتی پس از انتشار لیست تایید شدگان در بیانیه‌ای عدم احراز صلاحیت بسیاری از شخصیت‌ها را تهدید جدی خواند و ابراز امیدواری کرد که «جمهوریت نظام، منابع ملی و آینده ایران را فدای مصالح آنی سیاسی نکند.»

معاون اول حسن روحانی همچنین در بخش دیگری از بیانیه خود تلویحا اعلام کرد که اعتراضی به رد صلاحیت خود نخواهد کرد و در عین حال از مردم خواست در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شرکت کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید