سرکشی دوباره نظامیان در مالی؛ رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر انتقالی بازداشت شدند

نظامیان در مالی (عکس از آرشیو)
نظامیان در مالی (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر بازداشت رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر مالی به دنبال اعلام ترکیب دولت جدید این کشور منتشر شد. اکثر اعضای دولت جدید همچنان از میان نظامیان انتخاب شده‌اند اما چند تن از فرماندهان نظامی بانفوذ مقام خود را از دست داده‌اند.

آگهی

شماری از نظامیان در مالی روز دوشنبه رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور را بازداشت کردند.

بنا به گزارشها باه نداو، رئیس جمهوری و مختار وان، نخست وزیر به همراه شماری از همکارانشان به پایگاهی نظامی در کتی در چند کیلومتری باماکو، پایتخت مالی انتقال یافته اند. ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهوری سابق مالی نیز تابستان گذشته در جریان کودتای نظامیان به این پایگاه منتقل شده بود. او از همین محل استعفای خود از مقام ریاست جمهوری را اعلام کرد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در مالی، مجمع اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، اتحادیه آفریقا، فرانسه، آمریکا، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک از باه نداو و مختار وان، رهبران دولت انتقالی مالی حمایت کردند. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز خواستار آزادی فوری رئیس جمهوری و نخست وزیر انتقالی مالی شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیپلمات های مستقر در سازمان ملل گفته اند که شورای امنیت ممکن است طی روزهای آینده جلسه ای اضطراری برای بررسی وضعیت در مالی تشکیل دهد.

خبر بازداشت رئیس جمهوری و نخست وزیر مالی به دنبال اعلام ترکیب دولت جدید این کشور منتشر شد. اکثر اعضای دولت جدید همچنان از میان نظامیان انتخاب شده اند اما چند تن از فرماندهان نظامی بانفوذ مقام خود را از دست داده اند.

نظامیان مالی سال گذشته پس از کودتا علیه ابراهیم ابوبکر کیتا حکومتی انتقالی تشکیل دادند و باه نداو، نظامی بازنشسته را به عنوان رئیس جمهوری معرفی کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: حمله هوایی فرانسه به جشن عروسی در مالی جان ۱۹ غیرنظامی را گرفته است

ادای احترام به «آخرین امید» مخالفان پوتین؛ پلیس روسیه صدها نفر از حامیان ناوالنی را دستگیر کرد

حبس چندین ساعته خبرنگاران «فردای اقتصاد» و واکنش قوه قضائیه؛ فرضیه‌های مطرح چیست؟