Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روحانی: ۲ بیل می‌خواستیم برای زدن به کمر کرونا و تحریم، هر دو را یافتیم

حسن روحانی
حسن روحانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری ایران گفت که اطمینان دارد تا پیش از تحویل دولت به پیروز انتخابات تحریم‌ها برداشته خواهد شد و وضعیت کرونا هم به بهبودی نسبی خواهد رسید.

آگهی

حسن روحانی، رئيس جمهوری ایران روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت درباره مذاکرات احیای برجام گفت که طرف غربی پذیرفته که تمام تحریم‌های اصلی ایران را بردارد و «تنها بحث بر سر برخی موارد جزئی ادامه دارد.»

وی با اشاره به اینکه مسیر گفتگوهای وین خوب پیش رفته تاکید کرد که بر سر مسائل اصلی تحریم همچون نفت، بانکی، پتروشیمی، کشتیرانی و بیمه توافق حاصل شده است. رئيس جمهوری ایران ادامه داد که آمریکا پذیرفته تمام این تحریم‌ها را بردارد.

صحبت‌های آقای روحانی یک روز پس از آن انجام می‌شود که دور چهارم مذاکرات در چارچوب کمیسیون مشترک برجام در وین به پایان رسید. بعد از اتمام این دور از گفتگوها طرفین از «فضای مثبت» و «حصول پیشرفت‌های چشمگیر» در روند آخرین دور مذاکرات خبر دادند.

رئیس جمهوری ایران همچنین با اشاره به اینکه «به دو بیل برای کرونا و تحریم» احتیاج داشته افزود: «من از چهار ماه پیش ذهنم مشغول بود که چگونه می‌توانیم مشکل کرونا و تحریم را حل کنیم. ما به دو بیل احتیاج داشتیم؛ یکی که به کمر کرونا بزنیم و بیل دیگر هم برای شکستن تحریم‌ها.»

رئیس‌جمهوری ایران در ادامه با بیان اینکه «ما این دو بیل را پیدا کردیم» گفت: «حتما کمر کرونا شکسته شده است و با واکسنی که وارد می‌شود و البته واکسن داخلی که در حال ساخت است، در پایان این دولت اطمینان نسبی در بحث کرونا خواهیم داشت.»

آقای روحانی در ادامه از مردم خواست تا همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

بعد از گفتگوهای فشرده ایران و گروه ۴+۱ به همراه آمریکا در وین، هیئت‌های مذاکره کننده برای مشورت‌ به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند. قرار است مذاکرات هفته دیگه بار دیگر پی گرفته شود. برخی از مقام‌های طرفین ابراز امیدواری کرده‌اند که دور آتی، دور پایانی مذاکرات باشد و به توافقی بر سر بازگشت به برجام دست یابند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران و جهان در مسیر نگارش متن توافق؛ آیا احیای برجام نزدیک است؟

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟