Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تاکید آلمان بر ضرورت برقراری آتش‌بس در غزه؛ مرکل: موافق «تماس‌های غیرمستقیم» با حماس هستم

پرچم‌های آلمان و اسرائیل
پرچم‌های آلمان و اسرائیل Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه آلمان پس از گفتگو با همتای اسرائيلی خود در تل‌آویو ضمن ابراز «همبستگی» با اسرائيل در مناقشه جاری خواستار برقراری فوری آتش‌بس در غزه شد.

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد که برای دست‌یابی به توافق بر سر آتش‌بس میان فلسطینیان و اسرائیل موافق برقراری «تماس‌های غیرمستقیم» با حماس است.

خانم مرکل در این خصوص ارتباط غیرمستقیم با حماس که قدرت در غزه را در دست دارد برای زمینه‌سازی و تحقق آتش‌بس میان طرفین مناقشه ضروری و لازم خواند. 

صدراعظم آلمان که در همایشی با حضور مسئولان رسانه‌ای این کشور سخنرانی می‌کرد گفت: «شما نمی‌توانید همیشه به صورت مستقیم این کار (تماس با حماس) را انجام دهید اما مطمئنا حماس باید به نوعی درگیر شود زیرا بدون حماس آتش‌بسی محقق نمی‌شود.»

وی بار دیگر ضمن تاکید بر انجام تماس‌های غیرمستقیم با حماس و اشاره به نقش حیاتی قاهره در هر مسئله مرتبط با آتش‌بس و صلح در خاورمیانه، خاطرنشان کرد که مصر و سایر کشورهای عربی مشغول این کار هستند.

آنگلا مرکل همچنین بر «حق اسرائیل در دفاع از خود» تاکید کرد و گفت که اطمینان داد که آلمان در تلاش‌های دیپلماتیک برای ایجاد یک شرایط پایدار و دراز مدت در منطقه مشارکت خواهد کرد.

خانم مرکل همچنین یادآور شد که تلاش‌های کشورش در این خصوص باید هم‌جهت با اقدامات‌ آمریکا و سایر کشورهای اروپایی باشد زیرا به گفته وی آلمان به تنهایی عامل تعیین کننده‌ای نخواهد بود.

سفر وزیر خارجه آلمان به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی

سخنان آنگلا مرکل در خصوص ضرورت حل فوری بحران خاورمیانه در حالی ایراد می‌شود که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز پنجشنبه در تلاش برای برقراری آتش‌بس و انجام گفتگوهایی با طرف‌های درگیر در مناقشه غزه عازم اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی شد.

این نخستین سفر یک مسئول بلند‌پایه اروپایی به منطقه پس از آغاز نبرد‌های مرگبار میان گروه‌های فلسطینی و ارتش اسرائیل در باریکه غزه محسوب می‌شود.

هایکو ماس پس از گفتگو با همتای اسرائيلی خود در تل‌آویو ضمن ابراز «همبستگی» با اسرائيل در مناقشه جاری خواستار برقراری فوری آتش‌بس میان طرفین شد.

وزیر خارجه آلمان که در یک کنفرانس خبری مشترک با گبی اشکنازی، همتای اسرائیلی خود سخن‌ می‌گفت ضمن تاکید بر ضرورت دستیابی فوری به توافق آتش‌بس تاکید کرد که از دید کشورش آنچه اسرائيل انجام می‌دهد در قالب «حق دفاع از خود» جای می‌گیرد.

تلاش‌های دیپلماتیک برای متوقف کردن فوری درگیری‌ها میان گروه‌های فلسطینی و اسرائیل در حالی طی روزهای اخیر شدت گرفته که یک مسئول بلند پایه حماس از احتمال برقراری آتش‌بس ظرف یکی دو روز آینده خبر داده است. رسانه‌ای اسرائیلی نیز با تایید این گمانه‌زنی تاریخ برقراری آتش‌بس را روز جمعه ۲۱ مه عنوان کرده‌اند.

درگیری‌های خونین ۱۰ روز گذشته میان حماس و جهاد اسلامی با ارتش اسرائیل در نوار غزه تاکنون دست کم ۲۳۹ کشته برجای گذشته که اغلب آنها را فلسطینیان تشکیل می‌دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ نابرابر اسرائیل و فلسطین؛ چرا دولت یهود حماس و جهاد اسلامی را نابود نمی‌کند؟

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند

تامین‌کنندگان اصلی جنگ‌افزارهای اسرائيل چه کشورهایی هستند؟