Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کمیسیون اروپا: در موضوع مهاجرت باج نمی‌دهیم و مرعوب کسی نخواهیم شد

مقابله با ورود مهاجران به شهر خودمختار سئوتا در اسپانیا
مقابله با ورود مهاجران به شهر خودمختار سئوتا در اسپانیا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارگاریتیس اسکیناس، نایب رئیس کمیسیون اروپا به موج جدید مهاجرت غیرقانونی از خاک مراکش به سوی شهرهای اروپایی و جزایر ایتالیایی اشاره کرد و یادآور شد که اروپا «قربانی این تاکتیک‌ها نخواهد شد.»

آگهی

نایب رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه با اشاره به موج جدید مهاجرت غیرقانونی و تاثیر آن بر برخی کشورهای عضو تاکید کرد که «اروپا مرعوب هیچ‌کس نخواهد شد.»

این اظهارات در حالی مطرح شده که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های بین المللی طی روزهای اخیر از هجوم کم‌سابقه موجی از مهاجران غیرقانونی به شهر سئوتا در برون‌بوم اسپانیا و لامپدوزا در ایتالیا خبر داده بودند.

مارگاریتیس اسکیناس، نایب رئیس کمیسیون اروپا که با رادیو دولتی اسپانیا گفتگو می‌کرد به موج جدید مهاجرت غیرقانونی از خاک مراکش به سوی شهرهای اروپایی اشاره کرد و یادآور شد که اروپا «قربانی این تاکتیک‌ها نخواهد شد.»

آقای اسکیناس سپس هجوم مهاجران به سئوتا، شهر برون‌بوم اسپانیا واقع در سواحل شمالی قاره آفریقا را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: «سئوتا اروپا است، این مرز یک مرز اروپایی است و آنچه در آنجا روی می‌دهد تنها مشکل مادرید نیست بلکه مشکل همه ما است.»

بروکسل روز سه‌شنبه همبستگی خود را با اسپانیا در بحران جاری ابراز کرد و از زبان یولوا یوهانسن، کمیسر اروپا از مراکش خواست تا جلوی عزیمت مهاجران غیرقانونی از خاک خود را بگیرد.

نایب رئیس کمیسیون اروپا که به زبان اسپانیایی در این مصاحبه سخن می‌گفت در ادامه ضمن یادآوری این نکته که «برخی کشورهای ثالث طی پانزده ماه گذشته اقداماتی در جهت استفاده ابزاری از مسئله مهاجرت انجام داده‌اند»،‌ تاکید کرد: «هیچ کس نمی‌تواند اتحادیه اروپا را بترساند یا (بر سر مسئله مهاجرت) از ما باج‌گیری کند.»

وی به خصوص با نام بردن از کشور ترکیه تصریح کرد: «این مسئله‌ای است که ما به هیچ وجه آنرا تحمل نخواهیم کرد.»

طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دولت اسپانیا، نزدیک به ۸ هزار مهاجر مراکشی طی دو روز گذشته شناکنان از راه دریا و یا از مرز زمینی به صورت غیرقانونی وارد شهر سئوتا شده‌اند.

این در حالیست که مادرید تاکید کرده که تا کنون ۴ هزار نفر از افرادی که به صورت غیرقانونی از طریق مراکش وارد سئوتا و ملیلیه شده‌ بودند را به کشورشان بازگردانده است.

Javier Fergo/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
گارد ساحلی سئوتا در حال امدادرسانی به مهاجر جوان مراکشی است که شناکنان از دریا خود به خاک اسپانیا رسانده استJavier Fergo/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

در پس زمینه این بحران مهاجرتی میان مراکش و اسپانیا که از سوی کارشناسان کم‌سابقه قلمداد شده، رد پای یک مسئله سیاسی نیز دیده می‌شود.

رباط به تازگی نسبت به اقدام مادرید در پذیرش ابراهیم غالی،‌ رهبر جدایی‌طلبان جنبش پولیساریو در صحرای غربی که برای درمان بیماری عازم اسپانیا شده، ابراز نارضایتی و دلخوری کرده است.

وزیر امور خارجه اسپانیا روز سه‌شنبه از تصمیم کشورش در پذیرش رهبر جبهه پولیساریو به عنوان اقدامی انسان‌دوستانه دفاع کرد و یادآور شد که اختلاف بر سر این موضوع با مراکش نمی‌تواند منشا ورود هزاران مهاجر به شهر سئوتا باشد.

دولت اسپانیا هچنین در واکنش به اتفاقات جاری در سئوتا و برای ابراز نارضاتی نسبت به ورود هزاران مهاجر غیرقانونی به شهرهای کشورش سفیر مراکش را احضار کرد.

گفتنی است که مراکش نیز سفیر خود در مادرید را برای مشورت‌های فوری به رباط فراخوانده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجران رکورد عبور از کانال مانش به بریتانیا را شکستند

مهاجران در سئوتا از حصارهای شش متری پایین آورده شدند

جدی‌ترین حمله داعش به خارجی‌ها در دوران طالبان؛ حادثه‌دیدگان اسپانیایی افغانستان را ترک کردند