به‌رغم آتش بس دست‌کم ۱۲ نفر در انفجار مسجدی در حومه کابل کشته شدند

افغانستان
افغانستان   -  Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

پلیس کابل روز جمعه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) اعلام کرد که وقوع یک انفجار در داخل مسجدی در نزدیکی پایتخت افغانستان دست‌کم ۱۲ تن کشته و بیش از ۱۵ مجروح برجا گذاشته است.

پلیس کابل روز جمعه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) اعلام کرد که وقوع یک انفجار در داخل مسجدی در نزدیکی پایتخت افغانستان دستکم ۱۲ تن کشته و بیش از ۱۵ مجروح برجا گذاشته است.

به گفته مقامات محلی این انفجار در مسجد حاجی بخشی در منطقه قلعه مرادبیک ولسوالی شکردره رخ داده است. یک منبع امنیتی به خبرگزاری طلوع نیوز گفته است که مواد انفجاری در محراب مسجد جاسازی و به هنگام نماز منفجر شده است.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. طالبان با انتشار بیانیه‌ای دست داشتن در این حادثه را رد کرده است.

این انفجار در دومین روز از آتش‌بس سه‌روزه میان طالبان و نیروهای دولتی افغانستان رخ می‌دهد. این آتش‌بس به مناسبت عید فطر از سوی طالبان پیشنهاد داده شده بود و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، آن را پذیرفته بود.

این آتش بس، که از روز پنجشنبه برای چهارمین بار در درگیری‌های بیست سال اخیر اجرا می‌شد، در پایان هفته‌ای خونبار به اجرا گذاشته شده بود. هفته‌ای که در آن حمله به مدرسه دخترانه «سیدالشهدا» در کابل بیش از ۲۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت.

درگیری‌های دو طرف در حالی برای سه روز متوقف شده بود که طالبان از ابتدای ماه مه، و همزمان با آغاز طرح خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، بار دیگر به پیشروی‌های قابل توجهی در ولایات مختلف این کشور دست یافته و مذاکرات صلحی که از سپتامبر ۲۰۲۰ از سرگرفته شده بود بار دیگر به بن بست رسیده است.

طالبان همچنان از درگیری با سربازان آمریکایی خودداری می‌کند، اما طی هفته‌های اخیر حملات خود را علیه نیروهای دولتی افغانستان بطور قابل توجهی افزایش داده است. حملات این گروه در مناطق شهری نیز افزایش یافته که نشان دهنده تقویت حضور آنها در شهرهای بزرگ است و به نظر می‌رسد که آنها منتظر خروج نیروهای آمریکایی هستند تا حملات گسترده‌ای را علیه مناطق شهری به اجرا بگذارند.

انفجار روز جمعه یک روز پس از آن رخ می‌دهد که دستکم ۹ تن در دو انفجار جداگانه در ولایت‌های کندز و قندهار جان باختند.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

مطالب مرتبط