وزرای امور خارجه اروپا: جامعه و دولت افغانستان روی حمایت ما حساب کنند

تدفین قرباناین حمله طالبان به مدرسه دخترانه در کابل
تدفین قرباناین حمله طالبان به مدرسه دخترانه در کابل Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اروپایی‌ها البته تمایلی هم ندارند که بیرون رفتن‌شان از افغانستان به منزله رها کردن این کشور به حال خود تلقی شود.

آگهی

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) تشکیل جلسه دادند و در مورد شیوه حمایت از دولت افغانستان پس از حمله وحشیانه روز شنبه به یک مدرسه دخترانه در کابل و در میانه نگرانی‌ها از گسترش خشونت‌ها همزمان با خروج نیروهای تحت امر آمریکا از این کشور، با یکدیگر گفتگو کردند.

در آستانه بیرون رفتن نیروهای خارجی از خاک افغانستان، دولت‌های اروپایی در صدد مشخص کردن این موضوع هم هستند که از این پس چه نوع حضور دیپلماتیکی در افغانستان داشته باشند و چه کسی امنیت ماموران آنها را تأمین خواهد کرد. اروپایی‌ها البته تمایلی هم ندارند که بیرون رفتن‌شان از افغانستان به منزله رها کردن این کشور به حال خود تلقی شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ساعاتی پیش از اعلام آتش‌بس ۳ روزه عید فطر از سوی طالبان در روز دوشنبه، انفجار یک مین کنار جاده‌ای در ولایت زابل به کشته شدن دست کم۱۱ سرنشین غیرنظامی یک مینی‌بوس (کاستر) عبوری انجامید و ۲۴ تن دیگر از سرنشینان این خودرو نیز زخمی شدند. این حمله خونبار حوالی نیمه شب یکشنبه به وقت محلی روی داد.

روز دوشنبه نیز بر اثر انفجار سه بمب در برابر مدرسه سیدالشهدا در دشت برچی کابل دست کم ۶۳ نفر که عمدتا دختران دانش‌آموز ۱۱ تا ۱۵ ساله بودند، کشته شدند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان به خبرنگاران در بروکسل گفت: «پس از حملات وحشتناک روزهای اخیر، برای اتحادیه اروپا روشن ساختن این موضوع بسیار مهم است که جامعه و دولت افغانستان می‌توانند روی حمایت اروپا حساب کنند.»

ماس گفت:«ما همچنان بودجه کافی برای بازسازی غیرنظامی افغانستان را فراهم کرده و همه تلاش خود را خواهیم کرد تا مذاکرات صلح جاری به نتیجه برسد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان در حالی این جمله را گفته که گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان هنوز به نتیجه‌ای نرسیده و به نظر می‌رسد که به هیچ جایی هم راه نخواهد برد.

۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار ۵۰۰ سرباز آمریکایی باقیمانده در افغانستان از اول ماه مه رسماً خروج تدریجی از افغانستان را آغاز کرده‌اند. انتظار می‌رود که تمامی این افراد حداکثر تا ۱۱ سپتامبر، یعنی مهلتی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تعیین کرده است، از افغانستان خارج شوند. نیروهای اروپایی برای کمک در امور ترابری و تدارکات به نیروهای آمریکایی وابسته هستند و با همزمان با آنها افغانستان را ترک می‌کنند.

وزارت دفاع آلمان گفته در نظر دارد نیروهایش را تا تاریخ ۴ ژوئیه ازر افغانستان خارج کند.

مقامات واشنگتن خود در مورد پیشروی‌های طالبان هشدار داده و گفته‌اند با تسریع در خروج نیروهای آمریکایی در هفته‌های آینده نیروهای دولتی افغانستان با آینده نامشخصی در برابر شورشیان روبرو هستند.

این همه، نگرانی‌های امنیتی عمیقی را نیز برای اروپایی‌ها ایجاد می‌کند زیرا در مورد چگونگی کمک به شهروندان عادی و از جمله کمک به بسیاری از کسانی که در طول قریب به ۲۰ سال جنگ به نیروها و سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک کرده‌اند، دلواپسی‌های زیادی وجود دارد.

AP Photo
هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمانAP Photo

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گذشته گفت: «تصمیم گرفته شده است و آنچه ما باید انجام دهیم مقابله با وضعیتی است كه بعد از این قرار است ایجاد شود. خشونت در افغانستان در حال افزایش است و روشن است که پس از خروج آمریکا، نیروهای اتحادیه اروپا قادر به ماندن نیستند.»

بورل گفت: «بهتر است با آینده روبرو شویم و سعی کنیم در برابر واقعیت تصمیمات مثبتی بگیریم.»

بخشی از این «واقعیت» ممکن است بازگشت طالبان به عنوان نیروی چیره در افغانستان باشد.

هایکو ماس روز دوشنبه گفت هر کسی در آینده کنترل افغانستان را در دست داشته باشد، اتحادیه اروپا همواره در زمینه دستاوردهای ۲۰ ساله در این کشور، یعنی ساختار حکومت، حقوق زنان، آموزش به مسئولان کابل کمک خواهد کرد.او این دستاوردها را «پیش‌شرط»هایی خواند که نباید «ضایع» شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفارت استرالیا در کابل همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان بسته می‌شود

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

چرا سربازان اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان گلوله‌های خود را می‌جوشاندند؟