اجساد دانش آموزان جان باخته در مرگبارترین انفجار یک سال گذشته افغانستان به خاک سپرده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مراسم خاکسپاری قربانیان انفجارهای کابل
مراسم خاکسپاری قربانیان انفجارهای کابل   -   کپی رایت  AP Photo

اجساد ده‌ها دختر دانش آموز که بر انفجارهای روز شنبه در غرب کابل، پایتخت افغانستان جان باختند به خاک سپرده شد.

این انفجارها که در مقابل مدرسه «سید الشهداء» در محله دشت برچی روی داد بیش از ۵۰ کشته بر جای گذاشت. به این ترتیب این حادثه مرگبارترین حمله در افغانستان طی یک سال گذشته بود. حدود ۱۰۰ نفر نیز در این حمله مجروح شدند.

دولت افغانستان گروه طالبان را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده است. این در حالیست که طالبان ضمن محکوم کردن این حادثه نقش آفرینی در آن را رد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به اعلام وزارت داخله افغانستان انفجارهای روز شنبه با منفجر شدن یک خودروی بمبگذاری شده در مقابل مدرسه «سید الشهداء» آغاز شد. دو بمب دیگر هنگام فرار دانش آموزان وحشت زده که به دنبال اولین انفجار در حال ترک محل بودند منفجر شد.

انتقادها از ناامنی در افغانستان به دنبال انفجارهای روز شنبه افزایش یافته است. این در حالی است که نگرانی هایی نیز بابت احتمال تشدید خشونت ها همزمان با اجرای طرح آمریکا و ناتو برای خروج کامل نیروهایشان از افغانستان مطرح می شود.

در حالی که دولت افغانستان گروه طالبان را مسئول انفجارهای روز شنبه دانسته است ایران انگشت اتهام را به سوی «تکفیری های داعشی» نشانه گرفت. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: «داغدار دخترکان معصوم و روزه ‌داری هستیم که مظلومانه قربانی تکفیری ‌های داعشی شدند؛ تکفیری ‌هایی که نشان دادند با اسلام و انسانیت بیگانه‌ اند‌.»

آمریکا نیز ضمن محکوم کردن انفجارهای کابل حمله به دختران دانش آموز را «وحشیانه» خواند. واشنگتن همچنین خواستار توقف فوری «خشونت» و «هدف گرفتن غیرنظامیان بیگناه» شد.