Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روز سوم ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری ایران با سخنان جنجالی مطهری همراه شد

سه داوطلبی که در روز سوم برای انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کردند
سه داوطلبی که در روز سوم برای انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کردند Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در حوزه زنان مشکل اساسی نداریم. ورود بانوان به ورزشگاه ورزشی غیر شنا و کشتی مشکلی ندارد و قابل حل است. »

آگهی

سومین روز از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی آغاز شد که در این روز چهره‌هایی مانند علی مطهری، محمود صادقی، محسن مهرعلیزاده و رامین مهمانپرست راهی وزارت کشور شدند.

در روز نخست ۵۷ نفر و در روز دوم ۶۳ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند.

یکی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ایران که امروز ثبت نام کرد علی مطهری بود که در جمع خبرنگاران گفت: «همه حتی ضدانقلاب، طرفداران رژیم گذشته، منافقین و خبرنگاران بی بی سی باید حرف خود را بزنند. خط قرمز ما ایجاد آشوب و بلوا است ولی اظهارنظر تا بی نهایت آزاد است.»

وی که با اظهارت جنجالی درباره زنان و حجاب شناخته می‌شود، در این رابطه گفت: «در حوزه زنان مشکل اساسی نداریم. ورود بانوان به ورزشگاه ورزشی غیر شنا و کشتی مشکلی ندارد و قابل حل است. با تمهیداتی امکان ورود به ورزشگاه وجود دارد. هیچ مرجع تقلیدی نمی تواند بگوید دوچرخه سواری بانوان ممنوع است.»

حجاب مشکل اساسی ما نیست. اکثریت مردم بر اساس اعتقاد خود حجاب را رعایت می کنند. عده ای هم حجاب را به صورت نسبی رعایت می کنند که حکومت هم کاری با آنها ندارد.
علی مطهری

وی افزود: «حجاب مشکل اساسی ما نیست. اکثریت مردم بر اساس اعتقاد خود حجاب را رعایت می کنند. عده ای هم حجاب را به صورت نسبی رعایت می کنند که حکومت هم کاری با آنها ندارد. نباید به این مسایل دامن بزنیم.»

خبرگزاری مهر
علی مطهری داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ایرانخبرگزاری مهر

وی درباره کابینه خود در صورت پیروزی در انتخابات گفت: «باید دنبال افراد اصلح گشت چه از میان بانوان و چه اهل سنت. اگر یک مرد و زن در شرایط برابری بودند، زن را باید انتخاب کنیم. اگر شرایط شیعه و سنی برابر بود، اهل سنت را انتخاب کنیم.»

محمود صادقی: انتخابات را تحریم نمی‌کنم

محمود صادقی، نماینده سابق مجلس نیز یکی دیگر از افرادی بود که امروز برای ثبت‌نام در انتخابات در وزارت کشور حاضر شد.

وی در جمع خبرنگاران گفت: «امیدوارم که تایید صلاحیت شوم و اگر نشدم مراحل قانونی را برای اعتراض طی می‌کنم. انتخابات را تحریم نمی کنیم و تا زمانی که انتخابات وجود دارد و در صندوق‌های رای باز است، این فرصت را غنیمت می شماریم.»

باشگاه خبرنگاران
محمود صادقی نماینده سابق مجلسباشگاه خبرنگاران

به نظر می‌رسد سخنان صادقی در واکنش به موضع روز گذشته محمود احمدی‌نژاد باشد که هنگام ثبت‌نام در انتخابات گفته بود: «در صورت عدم تایید صلاحیت، در انتخابات شرکت نمی‌کنم، به کسی رای نخواهم داد و از هیچ نامزدی هم حمایت نخواهم کرد.»

اگر افراد قانون را قبول ندارند چرا به صحنه می‌آیند، اینکه عده‌ای بگویند انتخابات را تحریم می‌کنیم یعنی نظام و قانون اساسی را قبول ندارند
احمد خاتمی

این سخنان واکنش احمد خاتمی، روحانی تندرو را نیز در پی داشت که امروز در خطبه‌های نماز عید فطر گفت: «افرادی که در انتخابات، ثبت‌نام می‌کنند باید بدانند که سر سفره نظام نشستند و با قانون اساسی سرکار می‌آیند و با همین قانون، انتخاب یا رد صلاحیت می‌شوند، اگر افراد قانون را قبول ندارند چرا به صحنه می‌آیند، اینکه عده‌ای بگویند انتخابات را تحریم می‌کنیم یعنی نظام و قانون اساسی را قبول ندارند.»

رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه نیز امروز برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرد. وی در جمع خبرنگاران پس از ثبت‌نام گفت: «تمام تلاش بنده و دوستانمان ارائه طرح‌هایی است که می‌تواند فاصله طبقاتی را جبران کند.»

محمدرضا عارف فردا تصمیم نهایی خود را اعلام می‌کند

از سوی دیگر دفتر محمدرضا عارف، معاون اول رئیس جمهور در دوره اصلاحات اعلام کرد که این چهره اصلاح طلب نظر قطعی و نهایی خود را درباره ثبت‌نام در انتخابات شنبه اعلام می‌کند. برخی رسانه‌ها امروز اعلام کرده‌بودند که وی تمایلی برای حضور در عرصه انتخابات ندارد.

در روزهای گذشته چهره‌هایی مانند محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور دولت‌های نهم و دهم، حسین دهقان، وزیر سابق دفاع، سعید محمد، فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، رستم قاسمی، وزیر نفت دولت دهم و … ثبت‌نام کرده‌اند.

ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم تا تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ ماه ادامه خواهد داشت.

نظرات درباره حضور علی لاریجانی

اما یکی از موضوعات مطرح شده در این روزها امکان حضور علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس است. خبرنگاران امروز از علی مطهری درباره تصمیم لاریجانی برای انتخابات سوال کردند که مطهری گفت ۲۰ روز است از لاریجانی خبری ندارد.

آگهی

محمود صادقی نیز درباره علی لاریجانی گفت که وی شخصیت باتجربه در رده‌های مختلف مدیریتی و قانون‌گذاری است و مورد احترام شخص بنده و اصلاح طلبان هستند. وی در عین حال افزود: «اما براساس مانیفست اعلام شده و توافق جبهه اصلاحات، کاندیدای برگزیده جبهه اصلاحات منحصرا از بین نامزدهای اصلاح طلب است.»

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران نیز امروز از وزارت کشور بازدید داشت و در جمع خبرنگاران گفت: «هیچ مشکلی با شورای نگهبان نداریم و هماهنگی کامل در حال انجام است؛ پس از اخذ مدارک کسانی که شرایط لازم از نظر شورای نگهبان ندارند، دسته بندی می‌کنیم و آن را تحویل شورای نگهبان می دهیم.»

باشگاه خبرنگاران
وزیر کشور ایرانباشگاه خبرنگاران

این اظهارات در واکنش به تنش‌های روزهای اخیر بین دولت و شورای نگهبان بیان شده است چراکه شورای نگهبان قانون اساسی ایران، هفته گذشته مصوبه‌ای را بدون تصویب مجلس به وزارت کشور ابلاغ کرد که طبق آن محدودیت‌هایی برای ثبت نام نامزدها در نظر گرفته می‌شود.

وزیر کشور با این حال امروز گفت: «هم آنها قانونی عمل کردند هم ما قانونی عمل می‌کنیم و هم داوطلبین قانونی عمل کرده‌اند؛ قانون انتخاباتی که بر ما جاری و حاکم بوده نه لغو شده و نه اصلاح شده است.»

آگهی

با پایان ثبت نام از داوطلبان ریاست جمهوری در تاریخ ۲۵ اردیبهشت، شورای نگهبان ‌در فاصله روزهای ۲۶ تا۳۰ اردیبهشت صلاحیت داوطلبان را بررسی می‌کند. از روز ۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد نیز شورای نگهبان فرصت دارد تا به شکایت داوطلبان ردصلاحیت شده رسیدگی کند. در نهایت در روز پنجم خرداد ۱۴۰۰ فهرست داوطلبان تایید صلاحیت شده اعلام خواهد شد. نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۰ روز فرصت تبلیغات خواهند داشت.

انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری در روز جمعه ۲۸ خرداد ماه برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را کاهش داد

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد