نروژ واکسن آسترازنکا را ممنوع و تزریق جانسون‌اند‌جانسون را محدود کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آغاز تزریق واکسن جانسون‌اندجانسون در اروپا/ بلژیک
آغاز تزریق واکسن جانسون‌اندجانسون در اروپا/ بلژیک   -  Copyright  Virginia Mayo/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

دولت نروژ روز چهارشنبه اعلام کرد استفاده از واکسن آسترازنکا در این کشور به کلی متوقف و واکسن تک دوزی جانسون‌اندجانسون تنها به داوطلبان تزریق خواهد شد.

نروژ به همراه دانمارک از زمان انتشار نخستین گزارش‌ها نسبت به بروز عارضه خون‌لختگی در میان شمار معدودی از کاربران واکسن سوئدی-بریتانیایی آسترازنکا، برخلاف توصیه آژانس دارویی اروپا و سازمان جهانی بهداشت، استفاده از این واکسن را تعلیق کردند.

ارنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ با اعلام این خبر گفت واکسن‌های جانسون‌اندجانسون خریداری شده در این کشور برای مقابله با امواج احتمالی بعدی کرونا ذخیره می‌شود اما واکسن‌های آسترازنکا به دیگر کشورهای اروپایی و همچنین از طریق سبد کوواکس به دیگر مناطق جهان صادر خواهد شد.

بروز مشکل خون‌لختگی در مقیاس پایین‌تر در میان کابران واکسن جانسون‌اندجانسون هم دیده شده است. دانمارک و نروژ نخستین کشورهایی بودند که پیش از نهادهای بین‌المللی اعلام کردند با توجه به نتایج مطالعات اولیه، واکسن آسترازنکا ممکن است در میان افراد جوان و سالم، باعث واکنش شدید سیستم ایمنی شده و خون‌لختگی ایجاد کند.

بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده از واکسن آسترازنکا را صرفا برای افراد بالاتر از ۵۰ یا ۵۵ سال تجویز می‌کنند.