Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احتمال بروز نوعی واکنش عصبی نادر پس از تزریق واکسن «جانسون اند جانسون»

تزریق واکسن «جانسون اند جانسون»
تزریق واکسن «جانسون اند جانسون» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشانگان گیلن-باره که ممکن است پس از تزریق تک دوز واکسن «جانسون اند جانسون» بروز کند چیست؟ این واکنش عصبی چه علائمی دارد؟

آگهی

اداره غذا و دارو در آمریکا روز دوشنبه نسبت به ارتباط تزریق واکسن «جانسون اند جانسون» با بروز یک واکنش عصبی نادر در میان افراد واکسینه شده هشدار داد.

بنا به اعلام این نهاد هنوز کاملا ارتباط تزریق واکسن «جانسون اند جانسون» با بروز نشانگان گیلن-باره (Guillain-Barre syndrome) مشخص نشده است. این واکنش عصبی که به طور بالقوه می‌تواند خطرناک باشد نوعی اختلال در سیستم ایمنی بدن محسوب می شود. نشانگان گیلن-باره می‌تواند باعث تضعیف عضلات و در برخی موارد فلج بدن افراد شود.

مقامات بهداشتی ایالات متحده بروز این عارضه جانبی در میان افراد واکسینه شده با واکسن «جانسون اند جانسون» را یک «خطر احتمالی ضعیف» توصیف کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هشدار اداره غذا و دارو در آمریکا در مورد بروز نشانگان گیلن-باره پس از بررسی گزارش بروز این واکنش عصبی در میان حدود ۱۰۰ نفر از افرادی صادر شد که با واکسن «جانسون اند جانسون» واکسینه شده بودند. تقریبا همه این افراد در بیمارستان بستری شدند و یکی از آنها نیز در نهایت جان باخت.

نشانگان گیلن-باره هنگامی روی می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به برخی از سلول‌های عصبی حمله می‌کند. فلج ناشی از نشانگان گیلن-باره اغلب موقتی است. تخمین زده می‌شود که سالانه بین سه هزار تا شش هزار نفر در آمریکا به نشانگان گیلن-باره مبتلا می‌شوند.

گزارش ارتباط احتمالی بروز این واکنش عصبی در میان حدود ۱۰۰ نفر از افراد واکسینه شده با واکسن «جانسون اند جانسون» در حالی منتشر می‌شود که به حدود ۱۳ میلیون نفر در آمریکا تک دوز این واکسن تزریق شده است. این واکنش عصبی اغلب در میان مردان ۵۰ سال به بالا و حدود دو هفته پس از تزریق واکسن «جانسون اند جانسون» گزارش شده است.

شرکت داروسازی «جانسون اند جانسون» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گزارش های دریافتی را با مقامات بهداشتی آمریکا و دیگر کشورهای جهان بررسی خواهد کرد.

از سوی دیگر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در آمریکا در نظر دارد هیاتی مستقل را مامور بررسی بروز نشانگان گیلن-باره در میان افراد واکسینه شده با واکسن «جانسون اند جانسون» کند.

اداره غذا و دارو در آمریکا از این پس از افراد واکسینه شده با این واکسن می‌خواهد تا در صورت بروز علائمی نظیر احساس رعشه، دشواری در راه رفتن و دوبینی به پزشک مراجعه کنند. نشانگان گیلن-باره اغلب پس از برخی عفونت‌هایی مانند آنفلوانزا و ابتلا به سیتومگالوویروس‌ها مانند زیکا بروز می‌کند. با این حال تزریق برخی از واکسن‌ها نیز می‌تواند منجر به بروز این نشانگان در فرد واکسینه شده بشود.

اقبال به واکسن «جانسون اند جانسون» در برخی از کشورهای جهان به دلیل تک دوزی بودن و شرایط آسان نگهداری از آن رو به افزایش است. در تولید این واکسن از فناوری مشابهی با ساز و کار مورد استفاده در تولید واکسن آسترازنکا استفاده شده است. در همین راستا پیش از این مانند واکسن آسترازنکا مواردی از بروز لختگی خون در میان افراد واکسینه شده با واکسن «جانسون اند جانسون» گزارش شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نروژ واکسن آسترازنکا را ممنوع و تزریق جانسون‌اند‌جانسون را محدود کرد

استفاده از واکسن «جانسون اند جانسون» در آمریکا متوقف شد

گام اروپا برای پیش خرید ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونای شرکت جانسون‌اندجانسون