مجلس افغانستان پس از ادعای جنجالی یک نماینده درباره نقش ایران در حمله کابل متشنج شد

عکس یکی از دختران دانش‌آموز که روز شنبه در غرب کابل کشته شد
عکس یکی از دختران دانش‌آموز که روز شنبه در غرب کابل کشته شد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس مجلس افغانستان پس از درخواست دوباره شاهپور حسن‌زوی برای سخن گفتن در صحن مجلس، تصریح کرد: «این خانه ملت است. اینجا باید وحدت ملی تمثیل شود. صحبت‌های تخریب آمیز به چه درد می‌خورد؟ ملت افغانستان در خون می‌جوشد اما هنوز موضوعات قومی را دامن می‌زنید.»

آگهی

نشست دوشنبه ۱۰ مه (۲۰ ثور/اردیبهشت) مجلس افغانستان به‌دلیل درگیری لفظی بین نمایندگان درباره حمله مرگبار به مدرسه دخترانه در غرب کابل با تنش همراه شد.

طبق گزارش رسانه‌های افغانستان و ویدئوی منتشر شده از این نشست برخی از نمایندگان حمله به مراکز آموزشی در غرب کابل [اغلب شیعیان هزاره‌ در این بخش کابل ساکن هستند] نسل‌کشی عنوان کردند اما در این بین یکی از نمایندگان انگشت اتهام را سوی ایران گرفت. این موضوع باعث ایجاد تنش در مجلس افغانستان شد.

میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس افغانستان گفت که دشمنان می‌خواهند با این حملات اتحاد را میان افراد کشور نابود کنند.

حمله مرگبار روز شنبه به یک مدرسه سیدالشهدا در غرب کابل طبق آخرین اطلاعات ۸۵ کشته برجای گذاشت. اغلب قربانیان این حادثه دانش آموزانی بودند که بین ۱۱ تا ۱۵ سال سن داشتند. حمله مرگبار روز شنبه زمانی رخ داد که دانش‌آموزان دختر در حال ترک مدرسه بودند. بنا به اعلام وزارت کشور افغانستان انفجارهای روز شنبه با منفجر شدن یک خودروی بمبگذاری شده در مقابل مدرسه سیدالشهدا آغاز شد. دو بمب دیگر هنگام فرار دانش آموزان وحشت زده که به دنبال نخستین انفجار در حال ترک محل بودند منفجر شد.

شاه‌گل رضایی، نماینده مجلس افغانستان از ولایت غزنی با زیر سوال بردن نهادهای امنیتی گفت: «فلسفه وجود نهاد امنیت ملی و نهادهای دیگر اطلاعاتی وقتی تا این میزان در بی‌خبری به سر می‌برند چیست؟»

این اعمال در پنج سال گذشته در یک منطقه خاص انجام گرفته است و در تاریخ افغانستان سابقه نداشته است.
عارف رحمانی
عضو مجلس از ولایت غزنی

طبق گزارش طلوع نیوز، عارف رحمانی عضو دیگر مجلس از ولایت غزنی این حملات را نسل‌کشی توصیف کرد و گفت: «این اعمال در پنج سال گذشته در یک منطقه خاص انجام گرفته است و در تاریخ افغانستان سابقه نداشته است.»

سخنان جنجالی یک نماینده: ایران در حمله به مدرسه کابل دست داشته است

اما زمانیکه شاهپور حسن‌زوی، نماینده ولایت لوگر انگشت اتهام را سوی ایران گرفت تنش‌ها در مجلس افغانستان بیشتر شد.

وی در صحن علنی مجلس گفت: «در شهادت این شهیدان، ایران به طور مستقیم دست دارد و در این مجلس جاسوسان خود را دارد.»

این نماینده پیش از این با سخنان جنجالی شناخته می‌شد به طوریکه ماه گذشته ویدئویی از وی در توییتر منتشر شد که می‌گفت «افغانستان مال پشتون‌ها است و آن‌ها اقوام دیگر را در کشور خود پناه داده‌اند.»

با این حال عبدالقیوم سجادی، نماینده‌ مجلس افغانستان از ولایت غزنی که هزاره است در پاسخ به آقای حسن‌زوی گفت: «ما امروز در این وطن به بهانه‌های مختلف از سوی تروریست‌ها به خاک و خون کشیده می‌شویم. ما از آقای شاهپور و دوستانشان انتظار تسلیت داشتیم. کسی در اینجا بحث قومی را مطرح نکرده است. تروریست نه قوم می‌شناسد و نه مذهب. اما من از دوستان و همکاران پشتون انتظار داشتم وقتی یک نماینده پشتون حرف‌های غیرمسئولانه می‌زند و یک قوم را متهم به جاسوسی برای بیگانگان می‌کند، به جای تسلیت نمک بر زخم ما نپاشند.»

نادر کتوازی، نماینده ولایت پکتیکا در مجلس افغانستان نیز تاکید کرد عامل انفجار در نزدیکی مدرسه در کابل برای ایجاد تفرقه بین مذاهب افغانستان آمده بود. وی از نیروهای امنیتی خواست تا تلاش‌های بیشتری انجام دهد.

این خانه ملت است. اینجا باید وحدت ملی تمثیل شود. صحبت‌های تخریب آمیز به چه درد می‌خورد؟ ملت افغانستان در خون می‌جوشد اما هنوز موضوعات قومی را دامن می‌زنید
میر رحمان رحمانی
رئیس مجلس افغانستان

رئیس مجلس افغانستان پس از درخواست دوباره شاهپور حسن‌زوی برای سخن گفتن در صحن مجلس، تصریح کرد: «این خانه ملت است. اینجا باید وحدت ملی تمثیل شود. صحبت‌های تخریب آمیز به چه درد می‌خورد؟ ملت افغانستان در خون می‌جوشد اما هنوز موضوعات قومی را دامن می‌زنید.»

اصرار شاهپور حسن‌زوی به صحبت، تنش‌ها را با وجود اعلام پایان وقت از سوی رئیس مجلس ادامه داد و تلاش نمایندگان دیگر برای آرام کردن وی بی نتیجه ماند.

دولت افغانستان طالبان را مسئول این حمله در دشت‌برچی کابل معرفی کرده است اما طالبان با رد این ادعا، حمله روز شنبه را محکوم کرد و گفت که از ماه فوریه سال ۲۰۲۰ حمله‌ای را در کابل انجام نداده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در پیامی، به دلیل حملات اخیر در کابل و لوگر که باعث کشته شدن ده‌ها غیرنظامی شد، روز سه‌شنبه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت/ثور) را عزای عمومی اعلام کرد. ۱۰ روز پیش ۲۶ نفر که اغلب دانشجو و غیرنظامی بودند در انفجار مرگبار شهر پل علم در ولایت لوگر کشته شدند.

آقای غنی انگشت اتهام را سوی طالبان گرفت و افزود: «این گروه وحشی‌ها، توانایی مقابله با نیروهای امنیتی را در میدان جنگ ندارد بنابراین به‌طور وحشیانه به ساختمان‌های عمومی و دختران دانش‌آموز حمله می‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترس جامعه افغانستان از افزایش ناامنی پس از خروج آمریکا تا چه حد واقعی است؟

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد