Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتراض‌ها به قتل کنشگر عراقی؛ تهران حمله به کنسولگری ایران در کربلا را محکوم کرد

ناآرامی‌ها در کربلا
ناآرامی‌ها در کربلا Copyright MOHAMMED SAWAF/AFP
Copyright MOHAMMED SAWAF/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) حمله به کنسولگری این کشور در کربلا را محکوم کرد و گفت: «دولت عراق باید به مسئولیت خود در حمایت از اماکن دیپلماتیک ایران در چارچوب کنوانسیون ۱۹۶۱ به دقت عمل کند.»

آگهی

وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) حمله به کنسولگری این کشور در کربلا را محکوم کرد و گفت: «دولت عراق باید به مسئولیت خود در حمایت از اماکن دیپلماتیک ایران در چارچوب کنوانسیون ۱۹۶۱ به دقت عمل کند.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت که اواخر روز یکشنبه «یادداشتی اعتراضی» را به سفارت عراق در تهران تحویل داده‌اند.

وی افزود: «جمهوری اسلامی ایران حمله به اماکن دیپلماتیک خود را محکوم می‌کند.»

روز گذشته معترضان عراقی، خودروهای متعلق به کنسولگری ایران در کربلا را در میان خشم گسترده ناشی از کشته شدن ایهاب وزنی، کنشگر حاضر در اعتراض‌های ضددولتی سال ۲۰۱۹میلادی به آتش کشیدند. ایهاب وزنی نیمه شب شنبه، بیرون از خانه‌اش از سوی مهاجمان ناشناس مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت.

مرگ او باعث تظاهرات یک روزه در کربلا شد و تظاهرکنندگان با آتش زدن لاستیک‌، جاده‌ها و پل‌ها را مسدود کردند. آقای وزنی به عنوان هماهنگ‌کننده اعتراضات در کربلا در سال ۲۰۱۹ شناخته می‌شد. وی در دسامبر ۲۰۱۹ از یک سو قصد جان سالم به در برد.

یکشنبه شب نیز ده‌ها معترض در خارج از کنسولگری ایران جمع شدند و در مقابل ساختمان آن، لاستیک آتش زدند و چندین خودروی پارک شده را به آتش کشیدند.

پیش از این در نوامبر ۲۰۱۹ اتفاق‌های مشابهی در جریان اعتراضات آن سال در کنسولگری ایران در کربلا رخ داد. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه غیر از کربلا تظاهرات اعتراضی در ناصریه و دیوانیه نیز برگزار شد.

آن‌ها شبه‌نظامیان ایران هستند. آن‌ها ایهاب را ترور کردند و قرار است همه ما را بکشند. آن‌ها ما را تهدید می‌کنند و دولت سکوت می‌کند
یک کنشگر نزدیک به ایهاب وزنی

یک کنشگر نزدیک به ایهاب وزنی در یک ویدئوی آماتور در سردخانه انگشت اتهام این قتل را بسوی ایران گرفت و گفت: «آن‌ها شبه‌نظامیان ایران هستند. آن‌ها ایهاب را ترور کردند و قرار است همه ما را بکشند. آن‌ها ما را تهدید می‌کنند و دولت سکوت می‌کند.»

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه از زمان اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ که به «انقلاب اکتبر» معروف شد، حدود ۳۰ کنشگر ترور و ده‌ها نفر دیگر برای مدتی ربوده شدند. طبق این گزارش ده‌ها نفر نیز از سوقصد جان سالم به در بردند.

خانواده آقای وزنی تاکید کردند تا زمانیکه عاملان حمله مشخص نشوند هیچ پیام تسلیتی را قبول نخواهند کرد. پیش از این دولت مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق وعده داده بود که به مطالبات معترضان پاسخ دهد و امنیت آن‌ها را تامین کند.

با این حال کنشگران معتقدند که آقای کاظمی و رئیس سازمان اطلاعات عراق عدالت را در قبال منتقدان کشته شده اجرا نکرده‌اند.

آقای وزنی در ماه فوریه در فیسبوک به رئیس دولت در این زمینه حمله کرده و خطاب به وی گفته بود: «آیا می‌دانید چه خبر است؟ می‌دانید که آن‌ها آدم ربایی می‌کنند و می‌کشند یا شما در کشوری غیر از کشور ما زندگی می‌کنید؟»

سفارت آمریکا در عراق روز گذشته قتل ایهاب وزنی را محکوم کرد و گفت: «خاموش کردن خشونت‌آمیز صداهای مستقل غیرقابل قبول است. ایالات متحده آمریکا با خانواده وی [ایهاب وزنی] عمیقا ابراز همدردی می‌کند.» این نهاد افزود: «ما همچنان در کنار کسانی هستیم که به دنبال آینده صلح آمیز و سعادتمندانه برای عراق هستند.»

من قتل ایهاب وزنی را محکوم می‌کنم. مصونیت از مجازات برای قتل کنشگران از اکتبر ۲۰۱۹ تنها منجر به قتل‌های بیشتر شده است
سفیر بریتانیا در عراق

استفن هیکی، سفیر بریتانیا در عراق نیز در توییتی نوشت: «من قتل ایهاب وزنی را محکوم می‌کنم. مصونیت از مجازات برای قتل کنشگران از اکتبر ۲۰۱۹ تنها منجر به قتل‌های بیشتر شده است.»

توییت سفیر بریتانیا در عراق

سوءقصد به جان یک روزنامه‌نگار عراقی

این اتفاق‌ها در حالی رخ داد که یک روزنامه‌نگار عراقی نیز اوایل روز دوشنبه در جنوب عراق مورد سوءقصد قرار گرفت و به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد احمد حسن، خبرنگار شبکه الفرات حوالی ساعت یک بامداد زمانیکه از خودروی خود برای رفتن به خانه‌اش خارج شد هدف تیراندازی قرار گرفت. طبق این گزارش، دو گلوله به سر و یک گلوله به شانه آقای حسن اصابت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوهای آمریکا و عراق؛ هیچ برنامه‌ای برای خروج نظامیان آمریکایی وجود ندارد

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت

رز داگدیل بمب‌ساز ارتش جمهوری‌خواه ایرلند در سن ۸۳ سالگی در خانه سالمندان درگذشت