استقبال حسن‌ نصرالله از آغاز گفت‌وگوها میان ایران و عربستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کپی‌رایت
کپی‌رایت   -   کپی رایت  Bilal Hussein/AP

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان و از متحدان سیاسی ایران از گفت‌وگو میان ایران و عربستان سعودی استقبال کرد.

او در این زمینه می‌گوید: «ما از گفت‌وگوهای ایران در هر سطحی، بین المللی، منطقه‌ای یا با کشورهای عربی پشتیبانی می‌کنیم. ما بر این باوریم که این امر به آرامش منطقه کمک می‌کند. همچنین موجب تقویت محور مقاومت و جبهه دوستان و تضعیف جبهه دشمن می‌شود.»

گفتگوها میان مقام‌های ایرانی و عربستانی با میانجیگری مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق انجام شد. این گفت‌وگو البته مخفی مانده بود تا اینکه روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که نخستین جلسه آن در نهم آوریل سال جاری برگزار شده است.

نگاه نصرالله به روابط عربستان سعودی با سوریه

آقای نصرالله تاکید کرد: «کشورهای مختلف پیشتر ارتباط و تماس با سوریه را آغاز کرده‌اند. حتی چیزهایی که در مورد سفر [مقام‌های] عربستانی به سوریه گفته شده است، من در مقامی نیستم که بخواهم آن را تایید یا تکذیب کنم اما آن را امری طبیعی و منطقی می‌دانم.»

به گفته منابع خبری انتظار می‌رود ایران و عربستان مذاکرات بیشتری را در ماه جاری انجام دهند.

استقبال ولیعهد عربستان از داشتن رابطه با ایران

اواخر ماه گذشته ، ایران از «تغییر لحن» عربستان سعودی استقبال کرد، آنچه به گفته مقام‌های ایرانی می‌تواند راه را برای یک دور جدید همکاری میان قدرت‌های منطقه‌ای هموار کند.

این تحول پس از آن رخ داد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی پس از افشای مذاکرات مخفی با ایران در یک مصاحبه خواستار «یک رابطه خوب و ویژه» با تهران شد.