Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا دانمارک پناهجویان را به رواندا در شرق آفریقا می‌فرستد؟

دانمارک
دانمارک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امضای توافقنامه همکاری در زمینه مهاجرت میان مقام‌های دو کشور دانمارک و رواندا، نگرانی‌ها در خصوص احتمال فرستادن پناهجویانی که در دانمارک هستند به این کشور در شرق آفریقا افزایش داده است.

آگهی

توافق بین دانمارک و رواندا ممکن است باعث شود پناهجویانی که وارد این کشور حوزه اسکاندیناوی شده‌اند به رواندا در شرق آفریقا فرستاده شوند.

روز چهارشنبه وزارت خارجه دانمارک  نسحه ای از تفاهم نامه همکاری خود با وزارت مهاجرت رواندا را در زمینه پناهندگی و مهاجرت منتشر کرد.

در حالی که در این تفاهم‌نامه به هیچ برنامه مشخصی در زمینه میزبانی پناهجویان در رواندا اشاره نشده اما پیشینه بحث‌های مقام‌های دانمارکی و همچنین بخش‌هایی از این سند همکاری نگرانی‌هایی را نزد سازمان‌های حقوق بشری و همچنین فعالین حقوق پناهجویان ایجاد کرده است.

در این تفاهم نامه دو کشور سیستم کنونی پناهندگی را محکوم کرده و آن‌را ساختاری «ناعادلانه و غیراخلاقی» دانسته اند که در آن کودکان، زنان و مردان را تشویق می‌کند تا در مسیرهای مهاجرتی، سفرهای خطرناک را آغاز کنند و این مسئله بیش از همه برای قاچاقچیان ثروت به همراه داشته است.

در بخش دیگری از این تفاهم‌نامه آمده است که نیاز به یافتن راه‌های جدید برای رفع چالش‌های مهاجرت از طریق ترویج یک سیستم پناهندگی منصفانه و انسانی‌تر که بر یک رویکرد جامع استوار باشد کاملا احساس می‌شود.

در این سند همکاری همچنین گفته شده که چنین رویکردی باید شامل پرداختن به دلایل اصلی مهاجرت‌های غیرقانونی، حمایت بهتر از پناهندگان در مناطق درگیری و افزایش کمک به کشورهای میزبان، مبدا و ترانزیت باشد. در ادامه همچنین تأکید می‌کند که چشم انداز دولت دانمارک این است که درخواست‌های پناهندگی در خارج از اتحادیه اروپا انجام شود تا ساختار منفی سیستم پناهندگی فعلی شکسته شود.

موضوع انتقال مراحل پناهندگی به خارج از اتحادیه اروپا همواره با هشدار سازمان عفو بین‌الملل به دانمارک همراه بوده است.

در اوایل سال جاری میلادی، ماتیاس تسفای، وزیر امور مهاجرت دانمارک در بیانیه‌ای گفته بود که کپنهاگ چندین کشور را شناسایی کرده که می‌توانند به اروپا کمک کنند تا چشم‌انداز رسیدگی به پرونده‌های پناهندگی و حمایت از پناهندگان در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا به ثمر بنشیند.

وی همچنین گفته بود: «هیچ دلیلی وجود ندارد که به دلیل قرار گرفتن در قایق لاستیکی به قاچاقچیان انسان پول پرداخت کنیم. بعد از آن هم ما مجبور نیستیم سالانه ۳۰۰ هزار کرون برای هر پناهجوی رد شده که از سفر به خانه خود خودداری می‌کند هزینه کنیم.»

وزیر مهاجرت دانمارک همچنین گفته بود  کپنهاگ به زودی گفتگوهای مشخص‌تری را در این زمینه با کشورهای شناسایی شده آغاز خواهد کرد.

هنوز مشخص نیست توافق با رواندا ربطی به این موضوع دارد یا خیر اما وجود چنین پیشینه‌ای سبب شده تا فعالین حقوق پناهجویان از این ماجرا نگران شوند.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل و دیگر گروه‌های حامی مهاجرت و حقوق بشر در مخالفت با تصمیم اخیر دانمارک در مورد خطر بازگرداندن پناهندگان سوری به دشمق سخن گفته بودند.

عفو بین‌الملل با اشاره به اینکه دانمارک در سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ درخواست پناهندگی دریافت کرده که کمترین تعداد در دو دهه گذشته را نشان می‌دهد، از طرفداران خود خواست با نوشتن نامه به وزارت مهاجرت دانمارک، خواستار حمایت مداوم از پناهندگان سوری در دانمارک شوند.

سخنگوی وزارت مهاجرت دانمارک در بیانیه‌ای که برای یورونیوز ارسال کرده و در پاسخ به این سوال که آیا توافق با رواندا می‌تواند منجر به اسکان پناهندگان در این کشور آفریقایی شود گفت: «سفر هفته گذشته به رواندا بر تقویت روابط خوب دوجانبه که درسالهای گذشته ایجاده شده متمرکز بوده است.»

در ادامه این بیانیه، وزارت مهاجرت دانمارک با اشاره به اینکه دو کشور توافقنامه‌هایی را در خصوص موضوعات مهاجرت امضا کردند، می‌افزاید: «طرفین ابراز علاقه کردند که در مورد موضوعاتی نظیر پناهندگی، مهاجرت و گسترش رایزنی‌های سیاسی در این رابطه با یکدیگر همکاری نزدیک‌تری داشته باشند.»

با این حال یک سخنگوی وزارت امور خارجه دانمارک به یورونیوز گفت که گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که توافق‌های انجام شده می‌تواند به اسکان پناهندگان در رواندا منجر شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانمارک زندانیان خارجی را به کوزوو می‌فرستد

قوانین پناهندگی در دانمارک؛ خانواده‌های سوری از بازگردانده شدن به دمشق می‌ترسند

دانمارک-آلمان تنها در ۷ دقیقه با «فئمارنبلت»؛ طولانی‌ترین تونل زیرآبی جهان با خط راه‌آهن و چهار باند