Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایان فرصت نتانیاهو؛ رئيس جمهوری اسرائيل، یائیر لاپید را مامور تشکیل کابینه کرد

تبلیغات انتخاباتی در اسرائيل
تبلیغات انتخاباتی در اسرائيل Copyright AP photo
Copyright AP photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بعد از پایان فرصت بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت، رئيس جمهوری اسرائيل رقیب نتانیاهو، یعنی یائیر لاپید را به عنوان مسئول تشکیل کابینه معرفی کرد.

آگهی

روز چهارشنبه ۵ مه، رووین ریولین، رئيس جمهوری اسرائيل از یائیر لاپید دعوت کرد تا کابینه دولت اسرائيل را تشکیل دهد. 

این در حالیست که آقای ریولین، در تاریخ ۶ آوریل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائيل را مسئول این امر کرده بود. حالا با پایان مهلت قانونی ۲۸ روزه و ناکامی او در این امر، رئيس جمهوری اسرائيل رهبر حزب یش عتید، یعنی یائیر لاپید را به عنوان مسئول تشکیل کابینه معرفی کرد. 

با این حال همچنان بنیامین نتانیاهو، مسئول دولت انتقالی خواهد بود و کشور را اداره خواهد کرد. این در حالیست که آقای نتانیاهو از ماه مه سال ۲۰۲۰ درگیر پرونده‌های فسادی است که در نظام قضائي اسرائيل برای او باز شده است. 

با وجود عدم موفقیت نتانیاهو، کار برای رقیب او نیز چندان راحت نخواهد بود. بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند لاپید هم نمي‌تواند حمایت لازم برای تشکیل دولت را در کنست به دست بیاورد. این در حالی‌است که در دو سال گذشته چهار انتخابات در اسرائيل برگزار شده و هنوز هیچ یک از سیاستمداران اسرائيل نتوانسته‌اند با حمایت کنست دولت تشکیل دهند. 

ریولین روز چهارشنبه در یک سخنرانی زنده تلویزیونی با اعلام اینکه بر این باور اس لاپید بیشترین شانس را برای تشکیل ائتلاف دارد، افزود: «من با لاپید صحبت کردم و به او گفتم که ماموریتی ۲۸ روزه به او اعطا می‌کنم تا بتواند یک دولت با حمایت دست‌کم ۵۶ نفر از ۱۲۰ عضو پارلمان را تشکیل دهد.»

نفتالی بنت، رهبر حزب یمیناه، از نخستین افرادی بود که به این موضوع واکنش نشان داد. آقای بنت در یک نشست خبری ابراز تمایل کرد که به منظور جلوگیری از برگزاری انتخابات پنجم، در مسیر تشکیل کابینه با لاپید گام بردارد. 

در هفته‌های اخیر مذاکراتی میان لاپید و بنت برای تشکیل کابینه ائتلافی شکل گرفته است. این دو سیاستمدار اسرائيلی قصد دارند مقام نخست وزیری را به صورت چرخشی میان یکدیگر تقسیم کنند. 

لاپید روزنامه‌نگار و سیاستمداری باسابقه در اسرائيل به شمار می‌رود و پدرش هم زمانی یکی از وزرای کابینه اسرائيل بوده است. 

در صورت ناکامی لاپید، برگزاری پنجمین انتخابات تکراری محتمل‌ترین گزینه برای آینده سیاست در اسرائيل خواهد بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین انتخابات در دو سال و بن‌بست سیاسی در اسرائيل؛ آیا انتخابات پنجم در راه است؟

تظاهرات هزاران مخالف نتانیاهو پس از اجرای قرنطینه مجدد در اسرائيل

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟