چهارمین انتخابات در دو سال و بن‌بست سیاسی در اسرائيل؛ آیا انتخابات پنجم در راه است؟

Israel Elections
Israel Elections Copyright Oded Balilty/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با شمارش حدود ۹۰ درصد آرا، تقریبا می‌توان مطمئن بود که همچنان نه آقای نتانیاهو و نه رقبای او، هیچ‌یک نمی توانند دولت تشکیل دهند و شاید انتخابات پنجم در راه باشد.

آگهی

چهارمین انتخابات در اسرائيل در دو سال اخیر یک بن‌بست اساسی در سیاست اسرائيل به بار آورده است.

نتایج منتشر شده نشان می‌دهد ائتلاف بنیامین نتانیاهو باز هم نمی‌تواند به حد نصاب لازم برای تشکیل دولت دست یابد و باز هم برگزاری انتخابات تکراری محتمل‌ترین سناریو خواهد بود. 

اگر نفتالی بنت و حزب یامینا هم در کنار ائتلاف نتانیاهو قرار گیرد باز هم نخست وزیر کنونی اسرائيل نمی‌تواند به بیشتر از ۵۹ کرسی در پارلمان اسرائيل دست یابد. این در حالیست که برای تشکیل دولت ۶۱ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی حاضر در کنست، پارلمان اسرائیل، مورد نیاز است.

در سوی مقابل ائتلاف رقبای آقای نتانیاهو هم نتوانسته‌اند نخست وزیر سرسخت این کشور را شکست دهند.

نخست وزیر اسرائيل بسیار به پیروزی خود در این انتخابات اطمینان داشت. او پس از برگزاری انتخابات در یک سخنرانی از اعلام پیروزی خودداری کرد اما در عین حال مدعی شد: «این یک دست‌آورد بزرگ برای او و حزبش بوده است.» این در حالی است که نتانیاهو چند ساعت پیش‌تر در یک توییت مدعی شده بود که پیروزی بزرگی به دست آورده است.

آقای نتانیاهو در ادامه سخنرانی خود اظهار داشت: «ما نباید تحت هیچ شرایطی کشور را به پنجمین انتخابات بکشانیم و همین حالا باید دولتی پایدار تشکیل دهیم.»

نفتالی بنت و حزب او تحت عنوان یامینا از نتانیاهو جدا شده است. او پیش از برگزاری انتخابات از هیچ یک از دو اردوگاه طرفداران و مخالفان نتانیاهو طرفداری نکرد و تنها به بیان این نکته بسنده کرد که به ترویج ارزش‌های راست‌گرایانه ادامه خواهد داد.

در روزهای گذشته آقای نتانیاهو تلاش بسیاری کرده تا با اعطای امتیازات مختلف، نفتالی بنت را به سمت خود بکشاند و او را در اردوگاه حامیانش جذب کند. هرچند بنت تاکنون به صورت رسمی از پیوستن به این ائتلاف خودداری کرده اما در عین حال گفته می‌شود که او با نتانیاهو همراه خواهد شد. حزب آقای بنت توانسته ۷ کرسی کسب کند و با پیوستن او به نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائيل می‌تواند به داشتن ۵۹ کرسی در کنست امیدوار باشد.

نتایج اولیه با شمارش حدود ۹۰ درصد آرا نشان می‌دهد بعد از حزب لیکود که بین ۳۰ تا ۳۱ کرسی به دست آورده است؛ حزب لبید ۱۶ کرسی، فهرست مشترک ۹ کرسی، حزب شاس ۹ کرسی، آبی سفید ۷ کرسی، اسرائيل خانه ما ۷ کرسی، حزب کار ۷ کرسی، یهدوت هتوراه ۷ کرسی، یامینا ۷ کرسی، امید جدید ۶ کرسی، حزب چپگرای مرتص ۶ کرسی و بالاخره فهرست مشترک احزاب عربی نیز تنها ۱ کرسی کسب کرده‌اند.

نتایج نهایی انتخابات هفته آینده اعلام خواهد شد و بعید است باز هم گره کور وضعیت سیاسی در اسرائيل باز شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان فرصت نتانیاهو؛ رئيس جمهوری اسرائيل، یائیر لاپید را مامور تشکیل کابینه کرد

نتانیاهو پس از پیروزی در حزب لیکود برای رویارویی با گانتس آماده می‌شود

رئیس ستاد ارتش اسرائيل: پاسخ به حمله موشکی و پهپادی ایران قطعی است